800 policjantów będzie ochraniać szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz
Ok. 800 policjantów będzie ochraniać międzyparlamentarny szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, który odbędzie się w poniedziałek w Krakowie. Wezmą w nim udział parlamentarzyści z kilkunastu krajów. Wśród nich będzie liczna grupa posłów Knesetu pod przewodnictwem szefa tej izby.
Na czele delegacji polskiego Sejmu stanie marszałek Ewa Kopacz.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka zabezpieczenie pobytu uczestników obchodów w Małopolsce ma najwyższą rangę, czyli formę operacji policyjnej. Oznacza to, że kieruje nią osobiście zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie mł. inspektor Paweł Dzierżak.
Powołano też specjalny sztab policyjny, a do ochrony wydarzenia zaangażowano około 800 policjantów ze służb prewencyjnych, operacyjnych czy logistycznych. Małopolscy policjanci współpracują z Biurem Ochrony Rządu, ambasadą Izraela i innymi służbami zaangażowanymi w przygotowanie spotkania.
- Mamy doświadczenie przy realizacji podobnych przedsięwzięć, bowiem Kraków i Małopolska często gości tak ważne osobistości - zaznaczył Ciarka.
Według niego spotkanie parlamentarzystów, które odbędzie się w poniedziałek wieczorem w hotelu Park Inn w okolicach ronda Grunwaldzkiego, nie powinno być uciążliwe dla mieszkańców Krakowa. Nie planuje się zamykania okolicznych ulic na czas pobytu delegacji, a jedynie krótkie ich wyłączanie z ruchu przy przejeździe kolumn samochodów.
Poranny przylot licznej delegacji z Izraela nie utrudni też funkcjonowania lotniska Kraków Airport, bowiem samoloty zostaną przyjęte w wojskowej części portu, skąd bezpośrednio kolumna pojazdów skieruje się do byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
W czasie przejazdu kolumny na trasie z Krakowa do Oświęcimia można się spodziewać utrudnień w ruchu, bo samochody będą musiały przepuszczać uprzywilejowaną kolumnę.
Główna ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady odbędzie się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau z udziałem byłych więźniów, przedstawicieli władz polskich, duchowieństwa i gości z całego świata.
Wśród nich będzie liczna grupa posłów Knesetu pod przewodnictwem szefa Izby Juliego Joela Edelsteina oraz naczelni rabini Izraela: aszkenazyjski Dawid Lau i sefardyjski Icchak Josef. Portal informacyjny izrael.org.il podał, że przyjedzie też noblista Elie Wiesel.
Po oficjalnych wystąpieniach przed pomnikiem ofiar obozu zmówione zostaną modlitwy i zapalone znicze.
Przed południem, bezpośrednio przed główną ceremonią izraelscy parlamentarzyści zwiedzą były obóz Auschwitz I.
Wieczorem w Krakowie odbędzie się uroczysta sesja zatytułowana "Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość". Zgromadzi ona parlamentarzystów z kilkunastu krajów, m.in. Polski, Izraela, Czech, Grecji, Francji, Estonii, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Węgier.
W skład polskiej delegacji wejdą m.in. członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, którą kieruje posłanka Beata Małecka-Libera (PO). W obecnej kadencji grupa skupia 26 posłów i sześciu senatorów. W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu uczestniczyli będą też m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz europosłowie. Po obradach planowane są spotkania grup bilateralnych. Posłowie mają rozmawiać m.in. o przyszłości Muzeum Auschwitz i wzajemnych relacjach.
Inicjatorem przyjazdu deputowanych Knesetu do Polski jest fundacja "From the Depths", którą kieruje 27-letni Izraelczyk Jonny Daniels, wnuk ocalonych z Zagłady Żydów.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz przez Zgromadzenie Ogólne NZ.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.