07-12-2017 (07:25)

Żubry z Polski pokonały 2,5 tys. km. Dotarły do Hiszpanii

Po długiej podróży osiem żubrów z Polski dotarło do nowego domu w Hiszpanii. Zwierzęta zamieszkają w ośrodkach hodowlanych w okolicach Madrytu i Walencji, gdzie dołączą do ok. 70 innych żubrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie.
Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. (East News, Fot: Albin Marciniak)
WP

Eksport zwierząt ma na celu rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów. To element projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, który od 2017 roku LP realizują we współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

"Emigrantami" zostały dwa żubry z Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie oraz po trzy z nadleśnictw Kobiór i Niepołomice. Transport zwierząt to bardzo wymagająca operacja logistyczna. Odległość jaką zwierzęta muszą pokonać to aż 2,5 tys. km. Taka podróż zajęła aż 3 dni.

Transport odbywa się zgodnie z unijnymi przepisami, co oznacza że przez całą podróż czuwa nad nimi specjalnie przeszkolony konwojent posiadający odpowiednie uprawnienia. Co kilka godzin urządzany jest postój, podczas którego podaje się żubrom wodę i uzupełnia siano.

WP

To nie pierwszy raz, kiedy żubry z Polski zasilają populację innych krajów. Ostatni raz miał miejsce w połowie listopada, kiedy pięć żubrzyc z Białowieskiego Parku Narodowego wyjechało do Czech do rezerwatu Milovice Česká krajina.

Polub WP Wiadomości
WP
WP