Znamy plan zagospodarowania terenu przy Narodowym
Jak będzie wyglądała najbliższa okolica Stadionu Narodowego? Dowiemy się już niebawem. Wczoraj został uchwalony plan zagospodarowania.
Wiemy już, że w najbliższej okolicy stadionu, nie zobaczymy stacji benzynowych, ani myjni samochodowych. Tak przynajmniej przewiduje plan zagospodarowania uchwalony 16 października przez stołecznych radnych. Wokół Narodowego powstaną za to nowe obiekty sportowe i wystawiennicze.
W rozmowie z PAP p.o. dyrektor biura architektury i planowania przestrzennego urzędu miasta Marek Mikos przypomniał, że do tej pory nie było miejscowego planu dla tej części błoni Stadionu Narodowego. W 2005 r. uruchomiono co prawda procedurę planistyczną, ale dotyczyła ona jeszcze zagospodarowania terenu wokół Stadionu Dziesięciolecia.
- W międzyczasie ogłoszono konkurs na zagospodarowanie otoczenia stadionu, związany z organizacją w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Konkurs merytorycznie bardzo pomógł w określeniu wizji zagospodarowania i skoordynowania zapisów dot. planu stadionu - wyjaśnił Mikos.
Zobacz też: Na Narodowym będą aż trzy lodowiska [wideo]
Uchwalony w czwartek plan będzie podstawą do pozwoleń na budowę. Będzie również regulował zasady reklamowania się w okolicy stadionu. Obowiązywać będzie całkowity zakaz umieszczania bilbordów na samym stadionie. Reklamy o powierzchni nie większej niż trzy metry kwadratowe, będą mogły znaleźć się w odległości co najmniej 50 m od innych reklam i obiektów zabytkowych objętych ochroną w planie.
Stadion Narodowy został wybudowany w latach 2008-2011 w miejsce starego Stadionu Dziesięciolecia. Koszt budowy pochłonął 1 976 061 375 zł. Oficjalne otwarcie nastąpiło 29 stycznia 2012 roku. Od tamtej pory stadion pełni nie tylko funkcję obiektu sportowego. Odbywają się tam również największe imprezy kulturalne i koncerty, a w zimie zamienia się w gigantyczne lodowe miasteczko.