ŚwiatWyjście z Afganistanu utrudni USA reakcję na kryzys nuklearny - ostrzega "New York Times"

Wyjście z Afganistanu utrudni USA reakcję na kryzys nuklearny - ostrzega "New York Times"

Całkowite wycofanie wojsk USA z Afganistanu oznaczać będzie konieczność zamknięcia istniejących tam baz dronów operujących w Pakistanie, co utrudni też reagowanie w sytuacji, gdyby w regionie doszło do kryzysu nuklearnego - ocenia "New York Times".

Wyjście z Afganistanu utrudni USA reakcję na kryzys nuklearny - ostrzega "New York Times"
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Brian Ferguson

27.01.2014 | aktual.: 27.01.2014 15:16

Dziennik analizuje, jakie skutki przyniesie niepodpisanie z USA przez Afganistan dwustronnego paktu o bezpieczeństwie. W razie wycofania wszystkich żołnierzy z Afganistanu "bazy dronów CIA w tym kraju będą musiały zostać zamknięte (...) ponieważ nie będzie możliwa ich ochrona" - pisze "NYT", powołując się na przedstawicieli administracji USA.

"Najbliższe alternatywne bazy" będą zbyt odległe do ataków na Al-Kaidę w Pakistanie. Będą też zbyt odległe do "monitorowania i odpowiedzi tak szybkiej jak obecnie ze strony sił amerykańskich, gdyby w regionie doszło do kryzysu, takiego jak utrata materiału nuklearnego czy takiej broni w Pakistanie i Indiach" - twierdzi dziennik.

Jako "szczególnie delikatną" sprawę gazeta wskazuje rozmowy z Pakistanem na temat jego programu nuklearnego. "W ostatnich latach kraj ten wzmocnił swoje dążenia do zbudowania taktycznej broni nuklearnej (...), która mogłaby zostać użyta do odparcia inwazji ze strony Indii" - pisze "NYT". Zdaniem dziennika, taka broń jest "szczególnie narażona" na kradzież lub jej użycie przez "dowódcę spod ciemnej gwiazdy".

Właśnie z powodu tej broni "amerykańskie agencje wywiadowcze poczyniły tak znaczne inwestycje w monitoring pakistańskiego arsenału" nuklearnego - wyjaśnia dziennik.

W sobotę prezydent Afganistanu Hamid Karzaj powiedział, że nie podpisze pod presją dwustronnego paktu z USA i ponownie zażądał gwarancji dotyczących rozpoczęcia negocjacji pokojowych z talibami.

Pakt o bezpieczeństwie ma być podstawą prawną dla utrzymania obecności sił USA po wycofaniu się z końcem 2014 roku z Afganistanu podległych NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Umowa przewiduje m.in. utrzymanie w Afganistanie do 15 tys. zagranicznych żołnierzy odpowiedzialnych za szkolenie afgańskich sił. Ponadto możliwe byłoby prowadzenie operacji antyterrorystycznych przez siły specjalne.

Niepodpisanie umowy może oznaczać, że USA wycofają z Afganistanu cały swój kontyngent, a walka z talibami spadnie wyłącznie na rząd w Kabulu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)