Trwa ładowanie...

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Rzeszów – okręgi i listy wyborcze, kandydaci

Co 5 lat obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej mają możliwość wyboru nowych eurodeputowanych, którzy zasiądą w Parlamencie w Sztrasburgu. Na kogo 26 maja zagłosują mieszkańcy Rzeszowa?

Share
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Rzeszów – okręgi i listy wyborcze, kandydaci
Źródło: Pixabay.com, fot: CC0 Public Domain
d2l0aco

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Rzeszów – okręgi wyborcze

Rzeszów wraz z całym województwem podkarpackim stanowi okręg wyborczy nr 9 w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019. Polska została podzielona na 13 takich okręgów na mocy Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r., która znajduje się w Kodeksie wyborczym.

Okręgowa Komisja Wyborcza dla okręgu 9 znajduje się w Rzeszowie i obejmuje powiaty: dębicki, leżajski , łańcucki, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, strzyżowski.

Ponadto w województwie podkarpackim znajdziemy też 3 Rejonowe Komisje Wyborcze, które sprawują piecze nad wyznaczonymi obszarami południowo-wschodniej części Polski. Są one zlokalizowane w:

  • Krośnie (RKW nr 23) z powiatami bieszczadzkim, brzozowskim, jasielskim, krośnieńskim, leskim, sanockim;
  • Przemyślu (RKW nr 24) z powiatami jarosławskim, lubaczowskim, przemyskim, przeworskim,
  • Tarnobrzegu (RKW nr 25) z powiatami kolbuszowskim, mieleckim, niżańskim, stalowowolskim, tarnobrzeskim.
d2l0aco

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Rzeszów – listy wyborcze

Listy wyborcze w całej Polsce zostały zgłoszone do 16 kwietnia. Jednym z podstawowych wymogów, który pozwala na rejestrację kandydatów, jest zebranie przez każdy z Komitetów Wyborczych co najmniej 10 tysięcy podpisów pod swoimi listami. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 politycy w okręgu 9 zgłosili następujące komitety:

  • Lista nr 1 – KWW Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy (eurosceptyczna koalicja partii KORWiN, Ruchu Narodowego oraz organizacji Pobudka, Skuteczni i Federacji dla Rzeczypospolitej),
  • Lista nr 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia (progresywna partia polityczna),
  • Lista nr 3 – KWW Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, .N, ZIELONI,
  • Lista nr 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • Lista nr 5 – KKW Lewica Razem: Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej,
  • Lista nr 6 – KWW Kukiz'15,
  • Lista nr 9 – KKW Polexit – Koalicja (zwolennicy wystąpienia Polski z Unii Europejskiej).

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Rzeszów – kandydaci

W tegorocznych wyborach do Europarlamentu obywatele 28 państw członkowskich wybiorą aż 705 nowych eurodeputowanych, w tym 3 z Rzeszowa i okolic. Oto lista kandydatów z okręgu 9 w wyborach do PE 2019:

Lista nr 1(Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy):

  1. Grzegorz Braun, reżyser ze Starej Wsi
  2. Tomasz Buczek, przedsiębiorca z Kolbuszowej Górnej
  3. Damian Bańka, pracownik biurowy z Strzyżowa
  4. Violetta Wolska, główna księgowa z Krosna
  5. Wiesław Sowiński, przedsiębiorca z Ustrzyków Dolnych
  6. Monika Zając, redaktorka z Lublina
  7. Marzena Kardasińska, pedagog ze Stalowej Woli
  8. Tomasz Proć, kierowca z Rzeszowa
  9. Andrzej Zapałowski, nauczyciel akademicki z Przemyśla
  10. Dominika Korwin-Mikke, teatrolog z Otwocka
d2l0aco

Lista nr 2 (Wiosna Roberta Biedronia):

  1. Anna Skiba, przedsiębiorca z Rzeszowa
  2. Marcin Jurzysta, nauczyciel z Czudeca
  3. Tomasz Oleksak, politolog z Niska
  4. Katarzyna Kwolek, dziennikarka z Sanoka
  5. Radosław Krukar, ekonomista z Rymanowa
  6. Urszula Grych-Bochyńska, nauczycielka z Dębicy
  7. Patryk Fic, student z Jedlicza
  8. Joanna Prokopska, prawniczka z Łętowni
  9. Grzegorz Tereszkiewicz, przedsiębiorca z Rzeszowa
  10. Gniewomir Skrzysiński, przedsiębiorca z Krasnej

Lista nr 3 (Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni):

  1. Czesław Siekierski, nauczyciel z Warszawy
  2. Krystyna Skowrońska, administratywista z Mielca
  3. Marek Ustrobiński, inżynier budownictwa z Rzeszowa
  4. Maciej Józefowicz, specjalista ds. public relations z Warszawy
  5. Joanna Frydrych, ekonomistka z Targowiska
  6. Renata Butryn, nauczycielka ze Stalowej Woli
  7. Marek Rząsa, nauczyciel z Przemyśla
  8. Józef Szkoła, geodeta z Jarosławia
  9. Barbara Zych, pielęgniarka z Tarnobrzegu
  10. Elżbieta Łukacijewska, ekonomistka z Dołżyca
d2l0aco

Lista nr 4 (Prawo i Sprawiedliwość):

  1. Tomasz Poręba, historyk z Mielca
  2. Bogdan Rzońca, nauczyciel z Jasła
  3. Ewa Leniart, prawnik z Dylągówki
  4. Piotr Pilch, nauczyciel z Przemyśla
  5. Krystyna Wróblewska, nauczycielka z Rzeszowa
  6. Kazimierz Gołojuch, inżynier mechanizacji rolnictwa z Zalesia
  7. Teresa Pamuła, inżynier ogrodnictwa z Lubaczowa
  8. Stanisław Kruczek, inżynier elektryk z Futomy
  9. Maria Kurowska, nauczycielka z Dąbrówki
  10. Janina Sagatowska, prawniczka ze Stalowej Woli

Lista nr 5 (Lewica Razem):

  1. Elżbieta Wisz, psycholog z Rzeszowa
  2. Paweł Preneta, kierownik projektu z Rzeszowa
  3. Agnieszka Itner, przedstawicielka handlowa z Rzeszowa
  4. Krzysztof Jasiński, rencista z Łańcutu
  5. Barbara Ożóg, stolarz meblowy z Nienadówki
  6. Hubert Pacioch, pracownik sklepu z Kopytowej
  7. Zuzanna Jakowicka, psycholog z Gdańska
  8. Jakub Gawron, administrator baz danych z Krasnego
  9. Monika Rżany, socjolog z Mielca
  10. Arkadiusz Turoń, rencista z Rzeszowa
d2l0aco

Lista nr 6 (Kukiz'15):

  1. Alicja Bobola, dziennikarka z Rzeszowa
  2. Maciej Masłowski, informatyk z Rzeszowa
  3. Paweł Helnarski Andrzej, programista z Chorkówki
  4. Bartłomiej Barszczak, inżynier mechanik z Przemyśla
  5. Dariusz Bialic, przedstawiciel handlowy z Rzeszowa
  6. Ewelina Nycz, menedżer z Rzeszowa
  7. Joanna Sabat, sekretarka medyczna z Niebocka
  8. Szczepan Wiktor, elektromechanik z Żabna
  9. Konrad Kucab, inżynier budownictwa z Jarosławia
  10. Magdalena Targańska, menedżerka z Jasła

Lista nr 9 (Polexit - Koalicja):

  1. Grzegorz Rykała, administratywista z Niechobrza
  2. Monika Żółtek, informatyk z Krakowa
  3. Piotr Kotylak, inżynier budowy maszyn z Rzeszowa
  4. Aneta Michno, nauczyciel z Rzeszowa
  5. Marcin Czarnek, stomatolog z Krakowa
  6. Magdalena Wieszczek, pielęgniarka z Jawornika
  7. Michał Długosz, handlowiec z Krakowa
  8. Magdalena Szatan, biotechnolog medyczny z Olkusza

Pamiętaj, że wybory do Europarlementu odbędą się już 26 maja.

d2l0aco

Podziel się opinią

Share
d2l0aco
d2l0aco
Więcej tematów