Trwa ładowanie...
dsyw0my

Bogdan Rzońca

Najnowsze informacje
3.4
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Zarzecze

dsyw0my
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Bogdań Rzońca to polityk zasłużony dla regionu Podkarpacia. Był wicemarszałkiem i marszałkiem województwa podkarpackiego, a od 2011 roku zasiada w ławie poselskiej.

Bogdan Rzońca – życiorys

Bogdan Rzońca urodził się 1 lutego 1961 roku w Zarzeczu koło Jasła (woj. podkarpackie). Studiował w Krakowie – w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W 1985 roku zdobył tytuł magistra nauk społecznych, a 8 lat później ukończył studia podyplomowe z historii (na Uniwersytecie Jagiellońskim) i z zarządzania (w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu). W 2011 roku obronił doktorat z zarządzania na UJ.

Karierę zawodową Bogdan Rzońca rozpoczął jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – najpierw w Studium Nauczycielskim w Jaśle, a następnie w tamtejszym Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie obejmował również funkcję dyrektora. Później był dyrektorem firmy Suret.

Bogdan Rzońca – działalność polityczna

Bogdan Rzońca od 1989 roku należał do NSZZ "Solidarność", potem przez krótki czas do Porozumienia Centrum. W roku 1997 został wybrany na wojewodę krośnieńskiego jako członek partii politycznej Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Rok później uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego i sprawował go przez 13 lat. W latach 1999–2002 był wicemarszałkiem, a 2006–2010 marszałkiem województwa. W 2005 roku przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

Rzońca startował w wyborach parlamentarnych 2011 i został posłem na Sejm RP VII kadencji. W 2015 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Swój światopogląd buduje na takich hasłach jak patriotyzm, konserwatyzm, rodzina i bezpieczeństwo. Sam jest mężem i ojcem dwóch córek. Opowiada się przede wszystkim za:

  • rozwojem Podkarpacia,
  • promocją lokalnego przemysłu i gospodarki,
  • inwestycjami w infrastrukturę drogową i bezpieczeństwo kierowców (przede wszystkim w projekt Via Carpathia),
  • poprawą warunków pracy służb mundurowych i kolejrzy,
  • rozwojem przemysłu zbrojeniowego, naftowego i gazowego,
  • zwiększeniem nakładów na infrastrukurę społeczną (zwłaszcza szpitale),
  • troską o wychowanie oraz kształcenie dzieci i młodzieży.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 Bogdan Rzońca został wskazany jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości z drugiej pozycji na liście w województwie podkarpackim (po Tomaszu Porębie).

Bogdań Rzońca – odznaczenia, stowarzyszenia

Bogdan Rzońca, podkreślający rolę Karpat jako wspólnego dziedzictwa europejskiego, działa w Stowarzyszeniu Honorowych Podhalańczyków. Dostrzega i chce rozwijać ogromny potencjał kulturowy swojego regionu. Jest także zdobywcą wielu medali i odznaczeń, m.in. Srebrnego Medalu za Zasługi Dla Obronności Kraju, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnego Medalu za Zasługi dla Pożarnictwa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsyw0my
dsyw0my
dsyw0my
Więcej tematów
dsyw0my