Trwa ładowanie...

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Białystok i Olsztyn – okręgi i listy wyborcze, kandydaci

Już po raz czwarty w historii odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wyruszą w stronę urn już 26 maja. W tym roku Białystok i Olsztyn tworzą jeden okręg wyborczy o numerze 3. Na kogo będą mogli głosować pełnoletni obywatele tego regionu Polski?

Share
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Białystok i Olsztyn – okręgi i listy wyborcze, kandydaci
Źródło: iStock.com
d3rqblw

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Białystok i Olsztyn – okręgi wyborcze

Okręg wyborczy nr 3 w wyborach do Europarlamentu swoim zasięgiem obejmuje obszar województwa podlaskiego i województwa warmińsko-mazurskiego. Za prawidłowe przeprowadzenie głosowania, w którym zostaną wyłonione 2 nazwiska, odpowiada Okręgowa Komisja Wyborcza w Olsztynie, pełniąca również zadania komisji rejonowej w powiatach: ełckim, giżyckim, gołdapskim, kętrzyńskim, mrągowskim, nidzickim, oleckim, olsztyńskim, piskim, szczycieńskim oraz węgorzewskim.

Dodatkowo do dyspozycji obywateli z okolic Białegostoku i Olsztyna w wyborach do PE 2019 oddano:

  • Rejonową Komisję Wyborczą nr 4 w Elblągu z powiatami: bartoszyckim, braniewskim, działdowskim, elbląskim, iławskim, lidzbarskim, nowomiejskim, ostródzkim;
  • Rejonową Komisję Wyborczą nr 5 w Białymstoku z powiatami: białostockim, bielskim, hajnowskim, monieckim, siemiatyckim;
  • Rejonową Komisję Wyborczą nr 6 w Łomży z powiatami: grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim, wysokomazowieckim, zambrowskim;
  • Rejonową Komisję Wyborczą nr 7 w Suwałkach z powiatami: augustowskim, sejneńskim, sokólskim, suwalskim.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Białystok i Olsztyn – listy wyborcze

W Białymstoku i Olsztynie listy wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 rozkładają się podobnie jak na innych terenach Polski:

d3rqblw

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Białystok i Olsztyn – kandydaci

Jeżeli w chwili wyboru kandydat na eurodeputowanego zajmuje stanowisko posła lub senatora w parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej, jest automatycznie zawieszany w tej funkcji. Mieszkańcy okręgu 3 będą mogli postawić "x" przy nazwiskach 60 różnych osób. Oto one:

Lista nr 1 (Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy):

  1. Robert Winnicki, publicysta ze Zgorzelca
  2. Piotr Lisiecki, przedsiębiorca z Nagladów
  3. Joanna Michalewicz, inspektor BHP z Giżycka
  4. Maciej Stypka, przedstawiciel handlowy z Białegostoku
  5. Lilija Moshechkova, prawniczka z Warszawy
  6. Paulina Gołębiewska, ekonomistka z Olsztyna
  7. Marzanna Gontarska, kosmetyczka z Grajewa
  8. Andrzej Wyrębek, lekarz z Dobrego Miasta
  9. Adam Kiełczewski, inżynier mechaniki z Grajewa
  10. Marcin Sawicki, przedsiębiorca z Białegostoku

Lista nr 2 (Wiosna Roberta Biedronia):

  1. Monika Falej, prawniczka z Olsztyna
  2. Sławomir Gromadzki, rolnik przedsiębiorca ze Starego Rakowa
  3. Katarzyna Dzik, przedsiębiorca z Iławy
  4. Paweł Krutul, przedsiębiorca z Białegostoku
  5. Małgorzata Olkowska, menadżerka z Olsztyna
  6. Piotr Ambroziak, urzędnik samorządowy z Olsztyna
  7. Agnieszka Falkowska, finansistka z Dobrego Miasta
  8. Tomasz Lewczuk, lekarz z Bielska Podlaskiego
  9. Elżbieta Murawko, rencistka z Suwałk
  10. Sława Tarasiewicz, pedagog z Galwiecia
d3rqblw

Lista nr 3 (Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni):

  1. Tomasz Frankowski, przedsiębiorca z Grabówka
  2. Urszula Pasławska, prawniczka z Biskupca
  3. Władysław Mańkut, ekonomista z Elbląga
  4. Anna Wojciechowska, urzędniczka z Ełku
  5. Bożena Kamińska, ekonomistka z Suwałk
  6. Joanna Michalska, socjolog z Różnowa
  7. Tadeusz Nowak, nauczyciel akademicki z Łomży
  8. Jolanta Den, mgr inż. leśnictwa z Czarnej Białostockiej
  9. Marcin Bołtryk, teolog z Hajnówki
  10. Jacek Protas, polityk z Lidzbarka Warmińskiego

Lista nr 4 (Prawo i Sprawiedliwość):

  1. Karol Karski, prawnik z Białegostoku
  2. Krzysztof Jurgiel, geodeta z Białegostoku
  3. Iwona Arent, politolog z Olsztyna
  4. Grzegorz Kierozalski, urzędnik z Ostródy
  5. Joanna Karpowicz, ekonomistka z Karakuli
  6. Justyna Żalek, kulturoznawca z Białegostoku
  7. Wojciech Kossakowski, prawnik z Ełku
  8. Tadeusz Cymański, ekonomista z Malborka
  9. Jolanta Andruszkiewicz, ekonomistka z Bartoszyc
  10. Romuald Łanczkowski, urzędnik z Suwałk
d3rqblw

Lista nr 5 (Lewica Razem):

  1. Bartosz Grucela, specjalista do spraw stosunków międzynarodowych z Olsztyna
  2. Katarzyna Rosińska, pracownica obsługi biurowej z Białegostoku
  3. Seweryn Prokopiuk, socjolog z Widowa
  4. Małgorzata Matuszewska-Boruc, wychowawczyni w placówkach oświatowych z Olsztyna
  5. Marcin Birgiel, administrator systemów komputerowych z Suwałk
  6. Emilia Bartkowska, animatorka kultury z Olsztyna
  7. Marcin Gulczyński, analityk baz danych z Olsztyna
  8. Kamila Wysocka, pracownica obsługi biurowej z Białegostoku
  9. Michalina Artysiewicz, studentka z Zaścianek
  10. Robert Koliński, technik hotelarstwa z Elbląga

Lista nr 6 (Kukiz'15):

  1. Andrzej Maciejewski, politolog z Giedajtowa
  2. Wanda Jankowska, nauczyciel z Choroszcza
  3. Stefan Rembelski, inżynier mechanik z Elbląga
  4. Łukasz Dymko, prawnik z Białegostoku
  5. Agnieszka Roszig, główny księgowa z Koczarek
  6. Wiesława Płońska, technik budowlany z Białegostoku
  7. Ewa Dąbrowska, emerytka z Elbląga
  8. Alina Ojdana, ekonomista z Nowoberezowa
  9. Paweł Jaskółowski, historyk z Miłomłyna
  10. Janusz Kopko, technik mechanik z Piecek

W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, które w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 tworzą okręg wyborczy nr 3, obywateli uprawnionych do głosowania jest 2069695.

d3rqblw

Podziel się opinią

Share
d3rqblw
d3rqblw
Więcej tematów