Trwa ładowanie...
d46litp

Monika Falej

Najnowsze informacje
2.7
(13 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Olsztyn

Partie:
d46litp
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Monika Falej jest olsztyńską aktywistką, która w wyborach samorządowych 2018 startowała na prezydenta stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Od 15 lat pełni funkcję przewodniczącej Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna i wspiera osoby niepełnosprawne.

Monika Falej – życie prywatne i wykształcenie

Monika Falej urodziła się 8 lutego 1972 roku w Olsztynie i z tym miastem związała całe swoje życie. Wychowała się na Zatorzu. Obecnie razem z córką mieszka na osiedlu Jaroty. Aktywizmem społecznym zaraziła się od matki, która zajmuje się udzielaniem bezpłatnych porad prawnych. W dzieciństwie należała do harcerstwa, przez 16 lat tańczyła w zespołach pieśni i tańca. Chętnie angażuje się w liczne miejskie akcje, jak np. "Ulice dla kobiet".

Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie poznała Roberta Biedronia. Była również słuchaczką seminarium doktorskiego w Wyższej Szkole Bankowej w Instytucie Prawa i Dyplomacji w Gdyni (pracowała nad rozprawą doktorską na temat kotraktacji usług społecznych).

Monika Falej jest ekspertką w dziedzinie organizacji pozarządowych, koordynatorką projektów z zakresu pozyskiwania funduszy i animacji lokalnej, jak również trenerką mediacji. Przez 6 lat należała do Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów. Mimo niepełnosprawności ruchowej pozostaje aktywna na polu zawodowym i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych olsztynianek walczących o prawa obywatelskie.

Monika Falej – działalność społeczno-polityczna

Działalność polityczna Moniki Falej rozpoczęła się we wczesnej młodości. Olsztynianka pełniła szereg funkcji w organach instytucji pozarządowych oraz samorządów. Od 2004 roku przewodniczy Radzie Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna. Od roku 2010 jest członkinią Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Olsztynie. Działa również w kilku fundacjach i wolontariatach. Jej nazwisko kojarzone jest z takimi organizacjami jak Olsztyńskie Centrum Wolontariatu SPINACZ i Fundacja "Inicjatywa Kobiet Aktywnych" FIKA.

Monika Falej należy do Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. W latach 2016-2018 była członkinią Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wcześniej stała na czele Zespołu Sterująco-Monitorującego ds. Współpracy Samorządu Województwa z Organizacjami Pozarządowymi.

Za swoją działalność otrzymała kilka nagród i odznaczeń. W 2009 roku przypadł jej w udziale tytuł Zasłużonej dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, natomiast w roku 2013 roku od prezydenta Olsztyna otrzymała Medal Świętego Jakuba.

W wyborach samorządowych 2018 Monika Falej ubiegała się o objęcie prezydentury w swoim rodzinnym mieście z ramienia ugrupowania "Wspólny Olsztyn". Zajęła czwarte miejsce, w związku z czym nie wzięła udziału w drugiej turze. W roku 2019 związała się z partią Wiosna Biedronia. Otrzymała pierwszą pozycję w wyborach do Parlamentu Europejskiego na liście w okręgu 3 (wyznaczonym dla dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego).

d46litp
d46litp
d46litp
Więcej tematów
d46litp