Trwa ładowanie...
d4icfe4

Tomasz Frankowski

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Białystok

d4icfe4
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Tomasz Frankowski to legenda polskiej piłki nożnej. Zakończył karierę w 2013 roku, ale nie zamierza zrezygnować z działalności publicznej. Startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 jako "jedynka" na liście Koalicji Europejskiej.

Tomasz Frankowski – życiorys zawodowy

Tomasz Frankowski urodził się 16 sierpnia 1974 roku w Białymstoku. Osiągał sukcesy w piłce nożnej już jako uczeń szkoły podstawowej – trenował w Jagiellonii Białystok i z tym klubem w wieku 16 lat podpisał swój pierwszy kontrakt. Między 1991 a 2006 rokiem grał w reprezentacji Polski. W latach 1993–1996 był piłkarzem Racing Club Strasbourg. Później krótko należał do japońskiego klubu Nagoya Grampus Eight oraz do dwóch klubów francuskich: Poitiers FC i FC Martigues.

W 1998 roku Tomasz Frankowski powrócił do Polski i został zawodnikiem Wisły Kraków. Rok później po raz pierwszy zdobył tytuł króla strzelców (strzelił 21 bramek) i przyczynił się do sięgnięcia przez krakowski klub po mistrzostwo. Królem strzelców w ciągu całej kariery piłkarskiej został okrzyknięty jeszcze trzykrotnie.

W lipcu 2005 roku Tomasza Frankowskiego wybrano na kapitana drużyny, ale już w sierpniu – po utracie szansy na awans Wisły Kraków do Ligi Mistrzów – piłkarz zdecydował, że zagra w barwach tego klubu swój ostatni mecz. Został sprzedany do Elche CF (Hiszpania) za około miliona euro.

Wkrótce po debiucie Tomasza Frankowskiego w Elche uznano go za jednego z dwóch najlepszych zawodników w hiszpańskiej drugiej lidze. Interesowały się nim inne kluby, m.in. Wolverhampton Wanderers F.C., z którym piłkarz podpisał kontrakt w 2006 roku. Niedługo potem został wypożyczony do Deportivo Tenerife. W 2008 roku przeszedł do Chicago Fire. Pod koniec sezonu wrócił jednak do Polski i ponownie dostał angaż w Jagiellonii Białystok – tym razem pozostał w klubie przez 5 lat.

W kwietniu 2013 roku Tomasz Frankowski awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji Klubu 100 – strzelił łącznie 168 bramek. Znalazł się na równi z jednym z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej – Gerardem Cieślikiem. W maju zakończył karierę.

Tomasz Frankowski – żona, dzieci, życie prywatne

Żoną Tomasza Frankowskiego zostałą Edyta (Frankowska) Niezgoda. Piłkarz ma troje dzieci. Syn Fabian poszedł w ślady ojca i gra w białostockiej drużynie seniorów. Tomasz Frankowski jest właścicielem posiadłości w podkrakowskiej Rząsce.

Tomasz Frankowski w polityce

Tomasz Frankowski przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 roku należał do honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego. W 2019 roku sam postanowił wystartować w wyborach. Został zgłoszony przez Koalicję Europejską jako lider na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego dla dwóch połączonych województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Drugie miejsce przypadło Urszuli Pasławskiej z partii Polskie Stronnictwo Ludowe.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4icfe4
d4icfe4
d4icfe4
Więcej tematów
d4icfe4