Trwa ładowanie...
02-10-2014 17:05

Władze Kapsztadu: szczyt pokojowych noblistów anulowany

Władze Kapsztadu w RPA poinformowały, że odwołują planowany w tym mieście w połowie października Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, ponieważ dalajlamie, który miał wziąć w nim udział, odmówiono południowoafrykańskiej wizy.

Share
Władze Kapsztadu: szczyt pokojowych noblistów anulowanyŹródło: PAP/EPA, fot: Franck Robichon
d234ez4

Laureaci i organizatorzy szczytu postanowili, że z powodu nieprzyznania wizy Dalajlamie XIV "zbiorowo odwołują swój udział, aby zaprotestować przeciwko tej decyzji" - podały w komunikacie władze miejskie. Według nich trwają poszukiwania nowej lokalizacji.

W ostrej krytyce rządu burmistrz Kapsztadu Patricia De Lille oświadczyła, że jest "bardzo zagniewana i głęboko rozczarowana".

Wcześniej emerytowany anglikański arcybiskup Kapsztadu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu oskarżył rząd RPA o służalczą postawę wobec Chin, czego przejawem jest - jego zdaniem - odmowa wydania wizy duchowemu przywódcy Tybetańczyków.

d234ez4

O tym, że szczyt został przeniesiony, mówiła w tym tygodniu inna noblistka, Amerykanka Jody Williams. Nie potwierdzał tego jednak Stały Sekretariat Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Rzymie.

Chiny, które są największym partnerem handlowym RPA, regularnie wywierają presję gospodarczą i polityczną w celu ograniczenia kontaktów świata z Dalajlamą XIV, którego uważają za groźnego tybetańskiego separatystę. Wartość wzajemnych obrotów handlowych między RPA i Chinami w 2012 roku wyniosła 21 mld dolarów.

  1. szczyt pokojowych noblistów miał się odbyć w Kapsztadzie między 13 a 15 października. Po raz pierwszy spotkanie noblowskie miało się odbyć w Afryce; szczyt dedykowano byłemu prezydentowi RPA i bohaterowi walki z apartheidem Nelsonowi Mandeli, zmarłemu w grudniu ubiegłego roku.

Trzynasta edycja wydarzenia odbyła się w ubiegłym roku w Warszawie.

d234ez4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d234ez4
d234ez4
Więcej tematów