Trwa ładowanie...

Wielkie otwarcie Centrum Kongresowego ICE Kraków

W czwartek wielkie otwarcie Centrum Kongresowego ICE Kraków. Podczas oficjalnej inauguracji odbędzie koncert zamknięty Zbigniewa Preisnera, ale już kolejnego dnia Centrum będzie otwarte dla krakowian i turystów.

Share
Wielkie otwarcie Centrum Kongresowego ICE Kraków
Źródło: WP.PL, Fot: Robert Kulig
d5fr3ne

W czwartek rozpoczęła się wielka inauguracja działalności Centrum Kongresowego ICE Kraków. Projekt na ten obiekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Budynek był budowany od 2007 roku, inwestycja kosztowała ponad 357,5 mln zł. Centrum ma ponad 35 tys. metrów kwadratowych, a w największej sali może się zmieścić nawet 2 tys. osób.

Już dziś można mówić o wielkim sukcesie Centrum Kongresowego - organizatorzy wszelakiego rodzaju wydarzeń rezerwują terminy nawet na kilka lat do przodu. Do końca 2014 roku Centrum Kongresowe jest zarezerwowane na 60 dni. Natomiast z 365 dni w 2015 roku zarezerwowano już 175.

d5fr3ne

- Z dużą satysfakcją i radością mogę powiedzieć, że w tym roku nie mamy już wolnych miejsc na wydarzenia w Centrum Kongresowym - mówi w rozmowie z WP.PL Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Mamy już sporo rezerwacji na kolejny rok, wysyłamy oferty na następne lata. Tak wypełniony kalendarz pokazuje tylko, że takie miejsce było potrzebne w Krakowie. Mamy bogate zaplecze hotelowe, gastronomiczne, mamy lotnisko, mamy festiwale i imprezy, ale nie mieliśmy miejsca do organizacji spotkań biznesowych - dodaje.

Twórcy wykorzystali wszystko co mogło dać położenie - na początku pustej - działki. Z okien Centrum Kongresowego rozpościera się fantastyczny widok na Wawel i na całe miasto. W pracach nad akustyką brali udział specjaliści z Londynu.

Zbigniew Preisner z okazji otwarcia Centrum Kongresowego ICE Kraków skomponował dzieło "2014. Tu i teraz". Pierwszy czwartkowy koncert odbędzie się tylko dla zaproszonych gości, jednak już w piątek zostanie powtórzony dla krakowskiej publiczności. W sobotę i niedzielę każdy chętny będzie mógł przyjść do ICE Kraków i zwiedzić niemalże cały obiekt - wraz z miejscami, które na co dzień nie będą dostępne. Przykładowo będzie można wejść do garderoby, reżyserki, kabiny do tłumaczeń symultanicznych i do przeszklonego foyer z widokiem na Wawel.

- Na pewno część zbliżającego się Festiwalu Conrada odbędzie się w Centrum Kongresowym. Wydarzenia, na których ma pojawić się więcej niż 600 osób, odbędą się w Sali Teatralnej - mówi Helbin.

W sobotę odbędzie się także wykład twórców projektu ICE Kraków - Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý. W niedzielę zaś odbędzie się spotkanie z Janem Melą, podróżnikiem i prezesem Fundacji Poza Horyzonty.

d5fr3ne

Podziel się opinią

Share
d5fr3ne
d5fr3ne
Więcej tematów