Trwa ładowanie...
d3oe3sl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Washington Post": Amerykanie wyszkolą Syryjczyków. Celem - obrona terytorium

Siły syryjskich rebeliantów będą szkolone przez Amerykanów do obrony swojego terytorium, a nie do odzyskiwania ziem z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - informuje "Washington Post", powołując się na źródła we władzach USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barack Obama
Barack Obama (PAP/EPA, Fot: JIM LO SCALZO)
d3oe3sl

Dziennik przypomina, że strategia prezydenta Baracka Obamy nie przewiduje możliwości zaangażowania w działania lądowe w Syrii i Iraku amerykańskich żołnierzy. Jednak rozmówcy "WP" wyrażają wątpliwość, czy bez takiego wsparcia Syryjczycy będą w stanie pokonać dżihadystów i odbić ważniejsze miasta. Ich szkolenie ma się ograniczać do powstrzymywania IS przed przejęciem kontroli nad nowymi terytoriami.

- Mamy dużą lukę w naszej strategii. Potrzebujemy wiarygodnych, umiarkowanych syryjskich sił, jednak nie podejmujemy odpowiednich działań, aby takie jednostki stworzyć - uważa przedstawiciel Waszyngtonu zaangażowany w operację przeciwko IS, który zastrzegł swoją anonimowość.

"WP" zwraca uwagę, że amerykańskie dowództwo niechętnie zaangażuje syryjskich rebeliantów w walki z dobrze wyszkolonymi i uzbrojonymi dżihadystami, jeżeli nie będzie mogło zapewnić im odpowiedniego wsparcia z powietrza. Jednak nie będzie go można zagwarantować bez przeprowadzenia na ziemi należytego rekonesansu i przekazywania strategicznych informacji za pośrednictwem bezpiecznych kanałów komunikacyjnych.

d3oe3sl

- Nie można wystawić do walki efektywnych sił bez obecności na ziemi, by móc pomagać i doradzać - powiedział gazecie wysoki rangą dowódca amerykański, który również zastrzegł swoją anonimowość.

W pierwszej połowie września br., ogłaszając strategię walk z IS, Obama zapewnił, że USA wraz z sojusznikami "osłabią i ostatecznie zniszczą" bojowników tego radykalnego ugrupowania. Podkreślił, że Waszyngton poprowadzi nieugiętą kampanię w celu wyeliminowania bojowników IS. Ponadto Obama zapowiedział "wojskowe wsparcie" USA dla umiarkowanej opozycji w Syrii.

d3oe3sl

Podziel się opinią

Share

d3oe3sl

d3oe3sl
Więcej tematów