Warszawa. Bursa nr 6 przeszła gruntowny remont
Zakończył się remont wolskiej bursy przy ul. Okopowej 55a. W budynku zamontowano windę, zmodernizowano łazienki, urządzono m.in. siłownię oraz pralnię z suszarnią.
Budynek o powierzchni użytkowej 1648 tys. m2 przeszedł gruntowny remont. Każdy pokój wyposażono w nowe meble oraz dostęp do TV. W świetlicach wychowankowie będą mogli bezpłatnie korzystać z Internetu. W bursie urządzono też nowoczesne łazienki z kabinami prysznicowymi - każda z nich przynależy do dwóch pokoi mieszkalnych. Na parterze znalazła się ogólnodostępna pralnia z suszarnią. Do dyspozycji lokatorów jest także kuchnia wyposażona m.in. w zlew, płytę indukcyjną, lodówkę, kuchenkę mikrofalową oraz bezprzewodowy czajnik. Na kondygnacji piwnicznej powstał nowoczesny węzeł gastronomiczny z kuchnią i jadalnią, a na pierwszym piętrze biblioteka z czytelnią oraz w pełni wyposażona siłownia – przekazał stołeczny ratusz.
- Za 7,6 mln zł znacznie podnieśliśmy standard mieszkaniowy placówki, zwiększyliśmy jej bezpieczeństwo i dostosowaliśmy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Teraz bursa będzie mogła przyjąć aż 123 wychowanków w 2-, 3- i 4-osobowych pokojach – powiedziała wiceprezydent Renata Kaznowska podczas odwiedzin zmodernizowanego obiektu.
Obiekt przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowane zostały winda zapewniająca dostęp do każdej kondygnacji oraz platforma schodowa przy wejściu głównym do budynku. Przystosowano też dwa pokoje z łazienkami na parterze budynku.
W otoczeniu bursy zasadzono rośliny. Na dziedzińcu stanęły elementy małej architektury, które umilą wypoczynek.
Warszawa. Zakres remontu
Obiekt z zewnątrz niemal się nie zmienił i zachował kształt litery L. W ramach modernizacji obiektu przebudowano układ funkcjonalny budynku oraz gruntownie zmieniono aranżację poszczególnych pięter.
Poprawiono też bilans cieplny obiektu poprzez wykonanie podbicia fundamentów oraz roboty termoizolacyjne, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dach budynku otrzymał nowe pokrycie. Ściany zewnętrzne są docieplone, na elewacjach wykonano nowe tynki. Zewnętrzne przyłącza przeszły modernizację. Powstały nowe instalacje wodno-kanalizacyjne i przeciwpożarowe.
Warszawa. Historia obiektu
Zespół budynków przy ul. Okopowej składa się z czterech obiektów wybudowanych w różnych okresach i jest wpisany do rejestru zabytków m.st. Warszawy.
Dwa z nich powstały w latach 30. XX wieku. Pełniły funkcje biurowca i domu mieszkalnego dla nauczycieli szkół powszechnych. W czasie okupacji powstał trzeci budynek, wybudowany pierwotnie jako parterowy łącznik. W czasie Powstania Warszawskiego budynki spalono. Pozostały jedynie mury magistralne, stropy i klatki schodowe. Po wojnie dobudowano czwarty budynek, a obiekt, który powstał w trakcie okupacji podniesiono o jedną kondygnację.
Po obecnej przebudowie wszystkie budynki spięto w jeden układ.