PolskaW Rudzie Śląskiej powstał miejski program odnowy zaniedbanych podwórek

W Rudzie Śląskiej powstał miejski program odnowy zaniedbanych podwórek

Plan zakłada odnowienie - wspólnie z mieszkańcami - kilkunastu podwórek każdego roku. W tym roku będzie ich jedenaście. Koncepcje zagospodarowania są już gotowe.

W Rudzie Śląskiej powstał miejski program odnowy zaniedbanych podwórek
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Tomasz "Nemo5576" Górny

Program rewitalizacji podwórek to m.in. efekt konsultacji społecznych z udziałem mieszkańców Rudy Śląskiej. Spotkania odbywały się na podwórkach; mieszkańcy zwracali m.in. uwagę na problemy z chodnikami, brakiem oświetlenia, złym stanem technicznym lub zupełnym brakiem elementów małej architektury i infrastruktury dla dzieci.

- Już w trakcie opracowywania programu przeprowadziliśmy konsultacje społeczne z mieszkańcami odnośnie zagospodarowania jedenastu podwórek, które w pierwszej kolejności chcemy zrewitalizować. Wytypowane podwórka to przestrzenie pomiędzy budynkami, skwery oraz podwórza w obszarach problemowych społecznie, które obejmują między innymi stare osiedla robotnicze - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Opracowany po kilkunastu miesiącach prac program renowacji podwórek zawiera pełne informacje na temat pozostałych podwórek w mieście - ich liczbie, stanie technicznym. - Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie - poinformowano.

W pracach remontowych udział wezmą mieszkańcy, którzy wcześniej będą współdecydować o wyglądzie swojego podwórka.

Pieniądze, jak podał biuro prasowe urzędu, pochodzić będą głównie ze środków unijnych. - Projekty renowacji podwórek ujęte zostały w tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych dla Subregionu Centralnego. Obecnie czekamy na uruchomienie programu - podano.

W Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich jest w dzielnicy Ruda - 380 (23 proc.). Przy budynkach komunalnych jest obecnie 650 podwórek o łącznej powierzchni prawie 105 ha. Do jak najszybszego zagospodarowania wytypowano 88 miejsc, z czego większość z nich znajduje się m.in. w obszarach objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku.

Lokalny Program Rewitalizacji obejmuje miejsca najbardziej zdegradowane gospodarczo i społecznie w Rudzie Śląskiej; to ok. 18,5 proc. powierzchni miasta. Obszar ten zamieszkuje ok. 60 tys. osób. Rewitalizacja ma z jednej strony przyczynić się do nadania - m.in. nowych funkcji gospodarczych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, społecznych i kulturalnych - obiektom oraz terenom zdegradowanym, w tym poprzemysłowym; z drugiej wesprzeć lokalną społeczność, która boryka się m.in. z biedą i bezrobociem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)