Trwa ładowanie...
d2l3rvo

W Rosji aresztowania w związku z wypadkiem lotniczym, w którym zginął szef koncernu Total

Rosyjskie służby zatrzymały cztery osoby w związku z katastrofą na podmoskiewskim lotnisku Wnukowo. W nocy z poniedziałku na wtorek roztrzaskał się tam prywatny odrzutowiec, należący do prezesa francuskiego koncernu naftowego. Śmierć poniosły cztery osoby, w tym szef firmy Total - Christophe de Margerie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotnisko Wnukowo widziane z lotu ptaka
Lotnisko Wnukowo widziane z lotu ptaka (Wikimedia Commons, Fot: POVar27, CC-BY-SA-3.0)
d2l3rvo

Falcon 50, którym leciał Francuz, zawadził o pług śnieżny, przewrócił się i stanął w płomieniach. W kilka godzin po tragedii Komitet Śledczy zatrzymał kierowcę odśnieżarki twierdząc, że był pijany. Jego adwokaci zaprzeczyli tym informacjom, a część rosyjskich komentatorów uznała, że prokuratorzy szukają "kozła ofiarnego".

W ich opinii, wiele wskazuje na ogólny bałagan panujący na lotnisku. Między innymi sugerują, że w tym czasie, gdy doszło do wypadku, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pasa startowego nie były obecne na swoich stanowiskach. Tę wersję zdają się potwierdzać kolejne działania Komitetu Śledczego. Na wniosek tej instytucji zatrzymani zostali: główny inżynier serwisowy pasa startowego, dyspozytor i praktykantka.

Port lotniczy Wnukowo to kompleks trzech oddzielnych terminali, obsługujących ruch pasażerski, biznesowy i rządowy. Stacjonują tam między innymi samoloty, z których korzystają prezydent Rosji i najważniejsze osoby w państwie.

d2l3rvo

Wcześniej władze stołecznego portu lotniczego poinformowały w oświadczeniu, że Andriej Djakow i jego zastępca Siergiej Sołncew podali się do dymisji, a ich wnioski zostały przyjęte.

Katastrofę w porcie lotniczym Wnukowo bada również Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), który zaprosił już do współpracy specjalistów z francuskiej komisji badającej wypadki lotnicze BEA.

d2l3rvo

Podziel się opinią

Share

d2l3rvo

d2l3rvo
Więcej tematów