Trwa ładowanie...
d1mrou8

W czwartek decyzja ws. nazwania warszawskiego ronda imieniem prezesa Ochódzkiego

Stołeczni radni zdecydują w czwartek, czy patronem skrzyżowania ulic Terespolskiej i Stanisławowskiej na Pradze-Południe zostanie bohater filmu "Miś" Ryszard Ochódzki. Miejsce to miałoby nosić nazwę Rondo prezesa Ochódzkiego.
Share
Kadr z filmu "Miś". Na zdjęciu Stanisław Tym
Kadr z filmu "Miś". Na zdjęciu Stanisław TymŹródło: PAP, Fot: Witold Rozmysłowicz
d1mrou8

Z propozycją nazwy wystąpiła Rada Osiedla Kamionek w czerwcu ub.r. W uzasadnieniu wnioskodawcy napisali: "nazwanie ronda imieniem fikcyjnej postaci, jednego z bohaterów trzech komedii: 'Miś', 'Rozmowy kontrolowane' oraz 'Ryś' byłoby symbolicznym uhonorowaniem wszystkich twórców i aktorów dobrych polskich komedii, których w naszej, rodzimej kinematografii nie brakuje".

Rolę Ryszarda Ochódzkiego, prezesa klubu sportowego "Tęcza", odtwarzał Stanisław Tym.

Wniosek uzyskał pozytywne opinie Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, komisji ds. nazewnictwa miejskiego w radzie Warszawy, a także rady dzielnicy Praga-Południe.

d1mrou8

W radzie miasta utknęła z kolei propozycja nadania skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich, Al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego nazwy Rondo Czterdziestolatka. O nadanie takiej nazwy, która miała nawiązywać do serialu z lat 70. ub. wieku "Czterdziestolatek", wnioskowali radni PO.

Projekt uchwały w tej sprawie na początku grudnia został na wniosek klubu PO zdjęty z porządku obrad rady miasta. Jego przewodniczący Jarosław Szostakowski mówił wówczas, że chce do tej nazwy przekonać radnych dzielnic Ochota i Śródmieście, którzy są jej przeciwni.

Radni Ochoty zaproponowali, by patronem ronda został zmarły w 2006 r. płk Zbigniew Brym "Zdunin" - w powstaniu warszawskim dowódca "Żelaznej Reduty", czyli Dworca Pocztowego na rogu Żelaznej i Chmielnej. Z kolei radni Śródmieścia woleliby, by patronem ronda była zmarła w kwietniu ub.r. premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990 Margaret Thatcher. W tej chwili jednak jest to niemożliwe - według obowiązujących w stolicy zasad, patronem ulicy czy skweru może być osoba zmarła co najmniej pięć lat wcześniej.

d1mrou8

Podziel się opinią

Share
d1mrou8
d1mrou8
Więcej tematów