UE wprowadza sankcje handlowe wobec Białorusi
Unia Europejska wyklucza Białoruś z
grupy krajów korzystających w handlu z Unią z uprzywilejowanych
taryf celnych. Powodem jest łamanie praw pracowniczych -
poinformował komisarz ds. handlu Peter Mandelson.
"Europa przywiązuje wielką wagę do pracy, do jej warunków, a także do przepisów o ochronie środowiska. Białoruś w tych kwestiach wyraźnie łamie standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy" - napisał w oświadczeniu unijny komisarz.
Białoruś będzie od 21 czerwca wykluczona z Powszechnego Systemu Preferencji Handlowych (ang. GSP). System dotyczy przede wszystkim wartego około 400 mln euro rocznie handlu tekstyliami, surowcami i drewnem.
UE przyjęła sankcje handlowe wobec Białorusi 20 grudnia ubiegłego roku, ostrzegając Mińsk, że jeśli nie zmieni swego postępowania, wejdą one w życie po sześciu miesiącach.
Wcześniej wprowadzeniu tych sankcji sprzeciwiały się Polska, Litwa i Łotwa, argumentując, że uderzą one nie w reżim, lecz w zwykłych Białorusinów. Kraje te razem nie dysponowały jednak wystarczającą liczbą głosów, by zablokować decyzję Unii.
Dotychczas tylko jeden kraj został ukarany wykluczeniem z GSP - w 1997 roku Birma. Białoruś jest pierwszym krajem europejskim pozbawionym preferencji w handlu z UE.