Trwa ładowanie...
d3oe3sl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

To niezwykłe miejsce ludzi gór. "Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze"

Symboliczne groby ludzi, którzy kochali góry i za tę miłość zapłacili życiem, są niemal we wszystkich górach świata, także w Tatrach. Na bramie Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego napisano: "Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To niezwykłe miejsce ludzi gór. "Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze"
(Fotolia)
d3oe3sl

Tatrzański Cmentarz Symboliczny usytuowany jest w słowackiej części gór pod skalnym masywem Osterwy na wysokości 1523 m n.p.m. u wylotu Doliny Złomisk. Na tym cmentarzu znajdują się symboliczne groby ludzi różnej narodowości, którzy zginęli w górach.

Pośród około 300 tablic z ponad czterystoma nazwiskami, jest blisko 40 upamiętniających Polaków m.in. Mieczysława Karłowicza, Klemensa Bachledę, Jana Długosza oraz ratowników TOPR, którzy polegli w akcjach ratowniczych. Są także tablice z wizerunkami tych, którzy na zawsze pozostali w Himalajach - Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki.

Obok krzyży i tablic polskich i słowackich taterników, alpinistów i himalaistów, pod Osterwą są też upamiętnione nazwiska niemieckie, czeskie i węgierskie. Co roku, przed dniem Wszystkich Świętych, pod Osterwę przybywają ratownicy i przewodnicy tatrzańscy, aby oddać hołd wszystkim, którzy zginęli w górach.

d3oe3sl

Duże wrażenie wśród zwiedzających cmentarz robią ukryte wśród kosodrzewiny i skał malowane w jaskrawe barwy krzyże, wykonane przez ludowego artystę ze słowackiej Detvy.

Cmentarz Symboliczny pod Osterwą powstał z inicjatywy czeskiego malarza, taternika i narciarza Otokara Stafla. Został otwarty w 1940 r. Na początku istnienia tej niezwykłej nekropoli, z całych Tatr zaczęto przynosić pod Osterwę tablice upamiętniające zmarłych w górach. Później w centralnej części cmentarza powstała murowana kapliczka, w której znajdował się obraz Stafla, zatytułowany "Ofiarom gór", jednak dzieło nie przetrwało do naszych czasów.

W polskiej części Tatr, nazwiska tych, którzy zginęli w górach lub byli związani z Tatrami, upamiętniane są na tablicach umieszczonych na murze przy sanktuarium Matki Bożej królowej Tatr na Wiktorówkach niedaleko Rusinowej Polany. Pierwsza tablica na kamiennym murze pojawiła się w 1971 r.

d3oe3sl

Podziel się opinią

Share

d3oe3sl

d3oe3sl
Więcej tematów