rząd (strona 19 z 227)

Rok od wyborów. Polacy o rządzie Tuska: "Modlę się za nich", "Wyszło, jak wyszło"
4:21

Rok od wyborów. Polacy o rządzie Tuska: "Modlę się za nich", "Wyszło, jak wyszło"

- Przełomowe wybory. Bardzo się cieszyłam, że tak się stało w Polsce, a nie inaczej. Niestety potrzeba dużo czasu, żeby to wszystko się odkręciło. Większość jest w trakcie, więc musimy być cierpliwi – przyznała mieszkanka Białegostoku zapytana o ocenę działań koalicji 15 października równo rok po wygranych wyborach. Reporter WP Marek Gorczak zapytał mieszkańców stolicy Podlasia, czy coś się zmieniło w ich życiu po zmianie władzy i 8 latach rządów PiS. - Nie wiem, czy coś się zmieniło. Ja mam 88 lat, oglądam telewizję, bo bardzo mnie to wszystko interesuje, ale słyszę tylko kłótnie. Przeżywam to bardzo i modlę się za nich, żeby Bóg dał im jakąś jasność, bo powinni bardziej się szanować – przyznała starsza pani. Wśród zwolenników i przeciwników zmiany pojawiły się głosy neutralne, że jest dokładnie tak, jak było. - Jak rządził PiS to każdy narzekał, jak to było źle, a teraz rządzi KO i jest dokładnie to samo. Nic się nie zmieniło – usłyszeliśmy od kolejnej mieszkanki miasta. - Ja byłam niezadowolona z rządów PiS. Liczyłam, że będzie sprawniej, szybciej, lepiej, ale rozumiem też, że trudności są ogromne, bo i ogromne było zamieszanie – stwierdziła kolejna białostoczanka. – Wyszło, jak wyszło, nie mogą się dogadać w sądach – rzuciła inna rozmówczyni WP. - Jestem nauczycielką i lubię pogadać z młodymi. Słyszę, że narzekają, mówiąc: myśleliśmy, że będzie lepiej – skomentowała na ulicy kobieta. Rozmówcy WP wspominali też i chwalili rekordową frekwencję, licząc, że wyborcze zaangażowanie Polaków nie zmaleje. Więcej opinii o rocznicy wyborów parlamentarnych w dalszej części wideo.
Mieszko Rozpędowski Mieszko Rozpędowski
Posłanka wskazała na klapę rządu: "Wstyd i porażka"
8:28

Posłanka wskazała na klapę rządu: "Wstyd i porażka"

We wtorek mija rok od wyborów parlamentarnych, po których większość w Sejmie uzyskał rząd Donalda Tuska. Rzeczniczka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda w programie "Tłit" Wirtualnej Polski oceniła dotychczasowe osiągnięcia rządzącej koalicji. Według niej rząd zasługuje na "szkolną czwórkę". Dodała, że spośród partii wchodzących w skład koalicji, najgorzej wypadają ludowcy. - Patrząc przez pryzmat tematów, którymi ja się zajmuję, czyli prawa kobiet, edukacja i prawa osób LGBT, to PSL-owi wystawiam "dwójkę" - oceniła Łoboda. Patryk Michalski pytał, co z zapowiadaną liberalizacją prawa aborcyjnego. Posłanka zapewniła, że wspólny projekt KO i PSL dotyczący dekryminalizacji przerywania ciąży trafi do Sejmu w listopadzie. - To, że prawo aborcyjne się nie zmieniło, jest wielką porażką strony demokratycznej, jest wielkim wstydem i jest też wielkim zobowiązaniem - podkreśliła. Dopytywana, czy tym razem udział w głosowaniu weźmie Roman Giertych, Łoboda oświadczyła, że w sprawie zmian w prawie aborcyjnym "nie da się go przekonać". - Ja na jego głos nie liczę - dodała. Łoboda wyraziła ponadto nadzieję, że jeszcze w obecnej kadencji przez Sejm przejdzie projekt ustawy dotyczący uzgodnienia płci. - Tu biję się w piersi, nie zmieniliśmy nic w prawie. To, co się zmieniło na pewno, to to, że wyłączono systemowe szczucie. Nie ma już przedstawicieli władzy, którzy szczują na osoby LGBT - przekonywała.
Patryk Michalski Patryk Michalski
Maciej Zubel Maciej Zubel