Korupcja w sektorze publicznym? Niepokojące dane nt. Polski

Polska uzyskała najgorszy wynik od 12 lat w rankingu percepcji korupcji Transparency International, zdobywając 53 punkty na 100 możliwych. Specjalny raport ocenia, jak skorumpowany jest sektor publiczny w opinii ekspertów i przedsiębiorców. Od 2015 r. pozycja Polski systematycznie się pogarsza.

Korupcja w instytucjach publicznych. W Polsce jest coraz gorzej. Zdj. ilustracyjne
Korupcja w instytucjach publicznych. W Polsce jest coraz gorzej. Zdj. ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Maciej Matlak
Katarzyna Staszko

Polska zanotowała w 2024 r. najgorszy od 12 lat wynik w badaniach nad percepcją korupcji, zdobywając 53 punkty na 100 możliwych.

Oznacza to spadek o jeden punkt w porównaniu do 2023 r. Indeks Percepcji Korupcji (CPI) ocenia, jak, w opinii ekspertów i przedsiębiorców, skorumpowany jest sektor publiczny .

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Awaria podwozia podczas lądowania. Nagranie z lotniska w Brazylii

Spadek pozycji Polski

W międzynarodowym rankingu Polska zajęła 53. miejsce na 180 krajów, co oznacza spadek z 47. miejsca w 2023 r. Od 2015 r. pozycja Polski systematycznie się pogarsza. Wówczas uzyskaliśmy 63 punkty. Wśród najmniej skorumpowanych krajów znalazły się Dania, Finlandia i Singapur.

Raport zwraca uwagę na wpływ korupcji na przeciwdziałanie zmianom klimatu. Defraudacja środków przeznaczonych na ten cel jest szczególnie widoczna w krajach takich jak Indie, Kolumbia czy Egipt. Maira Martini z Transparency International podkreśla konieczność integracji środków antykorupcyjnych z działaniami klimatycznymi.

Korupcja osłabia egzekwowanie przepisów ochrony przyrody, co generuje roczne zyski z przestępczej działalności na poziomie od 82 do 238 mln dolarów. Raport podkreśla, że kraje najbardziej potrzebujące wsparcia finansowego są jednocześnie najbardziej narażone na korupcję.

Sytuacja w Europie

Średni wskaźnik CPI dla krajów UE i Europy Zachodniej spadł do 64 punktów. Niemcy i Francja odnotowały duże spadki, podobnie jak Norwegia i Szwecja. W Europie tylko sześć państw poprawiło swoje wyniki, podczas gdy 19 pogorszyło je w porównaniu z 2023 r.

Źródło artykułu:PAP
korupcjainstytucjesektor publiczny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)