Trwa ładowanie...

Syria gotowa na współpracę w walce z Państwem Islamskim. Deklaracja szefa MSZ

Rząd Syrii zgłosił gotowość współpracy w ramach międzynarodowych i regionalnych działań, mających na celu zwalczanie terroryzmu, ale zastrzegł, że działania te muszą być koordynowane z Damaszkiem.

Share
Syria gotowa na współpracę w walce z Państwem Islamskim. Deklaracja szefa MSZ
Źródło: AFP, fot: Louai Beshara
d2vemih

Szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim, zapytany, czy Syria jest gotowa współpracować w tej dziedzinie ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, potwierdził wolę takiej współpracy. Podkreślił jednocześnie, że rząd Syrii musi uczestniczyć w koordynowaniu wszelkich ataków z powietrza na pozycje Państwa Islamskiego. USA, które prowadzą już operacje lotnicze przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku, rozważają rozszerzenie walki z tymi dżihadystami na terytorium Syrii.

Mualim zastrzegł, że gdyby "ktokolwiek" dokonywał takich nalotów bez aprobaty syryjskich władz, dopuściłby się naruszenia suwerenności Syrii i zostałby uznany za agresora.

d2vemih

Zdaniem szefa syryjskiej dyplomacji same ataki z powietrza nie wystarczą, by skutecznie rozprawić się z Państwem Islamskim. Mualim powiedział też, że kraje sąsiednie muszą wymieniać informacje wywiadowcze z Syrią.

Państwo Islamskie opanowało znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku oraz na północy i wschodzie Syrii. Dżihadyści ogłosili powstanie na tych terenach sunnickiego kalifatu.

Występując na konferencji prasowej transmitowanej przez państwową telewizję, Mualim potępił też zamordowanie amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya przez Państwo Islamskie.

d2vemih

Podziel się opinią

Share
d2vemih
d2vemih
Więcej tematów