Trwa ładowanie...
d490egy

Studenci kontra rząd PiS. Zapowiadają bezpartyjny protest w całej Polsce

Protest przeciwko łamaniu konstytucji odbędzie się 25 stycznia w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Spotkania zapowiedziano m.in.: we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Warszawie, Toruniu oraz Brukseli. Jak zapowiedzieli organizatorzy, protest jest bezpartyjny. "Nie zgadzamy się na łamanie prawa przez rządzących. Wygrana wyborów nie jest równoznaczna z pozwoleniem na robienie wszystkiego, co się chce" - napisali na Facebooku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Studenci kontra rząd PiS. Zapowiadają bezpartyjny protest w całej Polsce
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d490egy

Jak zaznaczają, "nie jesteśmy z ramienia żadnej partii ani nie jesteśmy przez nikogo sponsorowani". Opublikowali również 11 punktów, w których wyjaśniają, w jakiej Polsce chcieliby żyć.

"Chcemy żyć w państwie, w którym przestrzegane są przepisy Konstytucji i innych aktów prawnych. (...) W którym instytuty badawcze i instytucje kultury są niezależne, a programy nauczania szkół i uczelni oparte są na wiedzy naukowej. Chcemy żyć w państwie, w którym zagwarantowana jest wolność zgromadzeń i żadne z nich nie jest uprzywilejowane" - wyjaśnili.

Ponadto, chcą Polski w której "panuje tolerancja i wszystkie osoby są równe wobec prawa bez względu na płeć, pochodzenie, kolor skóry, orientację psychoseksualną, stopień niepełnosprawności oraz wyznanie".

d490egy

Domagają się ochrony dla ofiary przemocy, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, niezależnych mediów, ochrony środowiska oraz rozdziału kościoła od państwa. \

Zaznaczają, że chcą "żyć w państwie, w którym rząd nie izoluje Polski od Unii Europejskiej i nie ośmiesza jej na arenie międzynarodowej (...) w którym stanowiska obsadzane są na podstawie umiejętności i kompetencji, a nie przynależności partyjnej i w którym sami i same możemy decydować o sobie, własnym ciele, płodności, poglądach czy wyznaniu".

Od demonstracji odciął się m.in. Samorząd Studencki Uczelni Poznańskich. Opublikował oświadczenie, w którym odcina się od organizowanych protestów. "Szanujemy zdanie studentów poznańskich i popieramy pokojowe manifestowanie swoich poglądów, jednakże pragniemy podkreślić, że w środowisku studenckim znaleźć się mogą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy protestu. Szanując konstytucyjną wolność wyboru każdego człowieka, pozostawiamy w gestii naszych studentów udział w wydarzeniu" - czytamy w oświadczeniu.

d490egy

Podziel się opinią

Share
d490egy
d490egy
Więcej tematów