Trwa ładowanie...
d3x59qv

Sąd w Charkowie umorzył sprawę przeciwko Julii Tymoszenko w związku z EESU

Sąd w Charkowie umorzył postępowanie w sprawie oskarżenia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko w związku z nadużyciami finansowymi w kierowanej przez nią w latach 90. korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU).
Share
Julia Tymoszenko podczas spotkania z Catherine Ashton, szefową unijnej dyplomacji
Julia Tymoszenko podczas spotkania z Catherine Ashton, szefową unijnej dyplomacjiŹródło: PAP/EPA, Fot: Alexander Prokopenko
d3x59qv

Jak poinformował sędzia Konstantin Sadowski, decyzja zapadła w związku z wycofaniem oskarżenia przez prokuraturę. Sąd zebrał się w tej sprawie w piątek, pod nieobecność byłej premier.

"Po zapoznaniu się z materiałami dochodzimy do wniosku, że zebrane w postępowaniu dowody nie potwierdzają zarzutów przedstawionych Tymoszenko, a możliwości zebrania i przedłożenia nowych dowodów zostały wyczerpane" - głosi oświadczenie prokuratury.

Obrona Julii Tymoszenko wyraziła nadzieję na obiektywne rozpatrzenie możliwości umorzenia również pozostałych postępowań wobec byłej premier.

d3x59qv

W październiku 2011 roku sąd uznał Tymoszenko za winną nadużycia władzy i sprzeniewierzenie państwowych funduszy podczas kierowania rządem i skazał na siedem lat pozbawienia wolności, trzyletni zakaz zajmowania stanowisk państwowych i zwrot 1,5 mld hrywien.

W tym samym miesiącu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o wszczęciu nowego śledztwa przeciwko byłej premier. Dotyczyło ono długów korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy, która zajmowała się głównie importem gazu i na której czele Tymoszenko stała do 1995 r. Skarb państwa miał stracić równowartość 400 mln dolarów.

W styczniu 2013 roku Prokuratura Generalna Ukrainy ogłosiła, że podejrzewa byłą premier o zorganizowanie morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania. Grozi jej za to dożywocie.

Julia Tymoszenko wyszła na wolność 22 lutego, przerywając odsiadywanie wyroku siedmiu lat więzienia. Jej partia Batkiwszczyna zapowiedziała wówczas, że weźmie ona udział w wyborach prezydenckich 25 maja, jednak na początku tego tygodnia jej adwokat sprostował te informacje, mówiąc, że Tymoszenko nie złożyła takiego oświadczenia.

d3x59qv

Podziel się opinią

Share
d3x59qv
d3x59qv
Więcej tematów