Trwa ładowanie...

Rusza święto ceramiki w Bolesławcu. Czekają liczne koncerty i nietypowa parada

Rozpoczynają się pierwsze imprezy w programie 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Jedną z imprez towarzyszących wydarzeniu będzie nietypowa parada – Gliniada.

Share
Rusza święto ceramiki w Bolesławcu. Czekają liczne koncerty i nietypowa parada
Źródło: Parada Gliniada
d3jimz2

Od środy do niedzieli potrwa Bolesławieckie Święto Ceramiki. To już dwudziesta edycja imprezy, na którą zjeżdżają wystawcy i producenci ceramiki z całego świata. Przez wszystkie dni imprezy na bolesławieckim rynku odbywać się będą targi ceramiki, a dodatkowo dla gości organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Szczególnie bogaty program wydarzeń przewidziane jest na nadchodzący weekend.

d3jimz2

W piątek, 22 sierpnia, zostanie otwarte Miasteczko Animacji Ceramicznych, w którym będzie można wziąć udział w toczeniu gliny na kole garncarskim, mieszaniu glinianego tynku na czas oraz w wielu innych związanych z ceramiką i jej wytwórstwem zawodach i konkursach. W ramach Miasteczka swoje umiejętności zaprezentują także garncarze z Polski oraz Europy.

Także w piątek, w bolesławieckiej Galerii „Pod kopułą” o godzinie 18.00 nastąpi otwarcie wystawy związanej z Międzynarodowym Plenerem Ceramiczno-Rzeźbiarskim. Następnie na Dużej Scenie przy ul. Asnyka nastąpi powitanie parady otwierającej coroczne święto ceramiki, a po uroczystym przekazaniu kluczy do bram miasta Bractwu Ceramicznemu odbędzie się koncert zespołu Bracia.

W sobotę dodatkową atrakcję oprócz Miasteczka Animacji i targów ceramiki stanowić będą II Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim. Start o 13:00 w rynku. Wieczorem odbędą się na Dużej Scenie odbędą się koncerty Mariki oraz zespołu Loka. O 22.00 rozpocznie się na rynku finał projektu autorstwa Mateusza Groblenego – „Mur ognia”.

W sobotę goście Święta będą mogli zobaczyć także nietypową paradę – Gliniadę. Parada „glinoludów” odbywa się już od kilku lat. Hasłem przewodnim parady jest „wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”. Setki osób maszerują w białym pochodzie – jedynym warunkiem uczestnictwa w tej nietypowej imprezie jest przyjście w białym ubraniu, które można pomalować gliną.

d3jimz2

Pomysłodawca Gliniady, Bogdan Nowak, mówi, że pomysł na pomazanych gliną ludzi narodził mu się w głowie już w czasach studenckich, lecz formę parady zawdzięcza ona inspiracji znanego podróżnika kulinarnego, Roberta Makłowicza. W tym roku parada odbędzie się po raz ósmy. Wyruszy w sobotę, 23 sierpnia, o godzinie 15:30 z ulicy Kościelnej.

W niedzielę na goście będą mogli obejrzeć m.in. wybory Miss Święta Ceramiki oraz hiszpański teatr uliczny. Gwiazdą wieczoru będzie piosenkarka Ewa Farna. 20. Bolesławieckie Święto Ceramiki zakończy pokaz sztucznych ogni.

Dokładny program imprezy znajduje się na jej stronie internetowej. Organizatorem Święta jest Miasto Bolesławiec oraz Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Partnerem wydarzenia jest Tauron Polska Energia.

d3jimz2

Podziel się opinią

Share
d3jimz2
d3jimz2
Więcej tematów