Trwa ładowanie...

Ruch Autonomii Śląska wystawia 770 kandydatów

Ruch Autonomii Śląską w zbliżających się wyborach samorządowych zarejestrował aż 40 list do sejmików wojewódzkich (śląskiego i opolskiego), rad powiatów, miast i gmin. Łącznie to prawie 770 kandydatów.

Share
Ruch Autonomii Śląska wystawia 770 kandydatów
Źródło: autonomia.pl
d2c0hgx

W ubiegły wtorek odbyła się konwencja wyborcza Ruchu Autonomii Śląska. Wtedy ugrupowanie zaprezentowało swój program wyborczy dla województwa śląskiego. Przewodniczący RAŚ, Jerzy Gorzelik mówi, że jest on oparty na trzech filarach: otwartości, współpracy i spójności.

Zdaniem działaczy ugrupowania samorząd musi być bardziej otwarty na mieszkańców gmin, powiatów i województwa, by móc zbudować prawdziwe zaufanie i kapitał społeczny. Normą powinny się stać rady seniorów i osób niepełnosprawnych, rady dzielnic, a także budżet obywatelski oraz inicjatywa uchwałodawcza obywateli. Dlatego też RAŚ chce rozszerzać kompetencje rad jednostek pomocniczych.

- Droga, którą podążamy, jest drogą śląskiego przebudzenia. Odłóżmy na bok bajki o świetlanej przyszłości za miliardy euro z Brukseli czy za miliony złotych z Warszawy. Tak naprawdę pomóc możemy sobie sami, by godnie żyć za swoje - mówił w czasie konwencji Gorzelik.

d2c0hgx

Przewodniczący mówił także o tym, że sprawny system transportu publicznego jest gwarancją terytorialnej spójności województwa.

- Trzeba rozpocząć prace nad stworzeniem takiego systemu opartego na kolei, będziemy zatem domagać się szerszego uwzględnienia inwestycji kolejowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - mówił Gorzelik.

W wyborach samorządowych pod szyldem RAŚ wystartuje 768 kandydatów w województwach śląskim i opolskim - na tę liczbę składają się kandydaci do sejmików wojewódzkich (śląskiego i opolskiego), do rad powiatów, miast i gmin oraz kandydaci na prezydentów miast. Jednym z nich jest Aleksander Uszok, kandydat na prezydenta Katowic. Ugrupowanie wystawia też kandydatów na włodarzy miast w Rudzie Śląskiej (Henryk Mercik), Chorzowie (Jerzy Bogacki), Mysłowicach (Sebastian Roncoszek), Rybniku (Jan Lubos), Świętochłowicach (Janusz Dubiel) i Zabrzu (Sebastian Trzensiok).

- "Jedynkami" do sejmiku województwa śląskiego w siedmiu okręgach zostali: przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik (okręg katowicki), a w pozostałych - Grzegorz Szczepański, Janusz Wita, Andrzej Sławik, Dariusz Kulej, Ireneusz Wcisło i Mercik. Jest to drużyna zaangażowana w sprawy śląskie od lat - mówił przewodniczący RAŚ.

d2c0hgx

Podziel się opinią

Share
d2c0hgx
d2c0hgx
Więcej tematów