Trwa ładowanie...
d2b8tnh
Deutsche Welle

Rosyjscy bojownicy fotografują się na Ukrainie

Wbrew zapewnieniom Władimira Putina, że Rosja nie uczestniczy w walkach na Ukrainie w internecie można bez problemu znaleźć zdjęcia rosyjskich żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy - informuje Deutsche Welle.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjscy bojownicy fotografują się na Ukrainie
(AFP, Fot: Anatolii Stepanov)
d2b8tnh

24-letni żołnierz Aleksander S. opublikował na portalu fotograficznym Instagram fotografie, na których jest w mundurze, a współrzędne geograficzne potwierdzają, że zdjęcia zrobiono na Ukrainie. Powstały w miejscowości Wołoszynie, gdzie stacjonowała jego jednostka wojskowa.

Amerykański portal informacyjny Buzzfeed, który pierwszy poinformował o tych zdjęciach, ocenił, że są one wskazówką dowodzącą, iż wojsko rosyjskie działało we wschodniej Ukrainie Ekspert komputerowy stwierdził w rozmowie z agencją informacyjną AFP, że sfałszowanie współrzędnych geograficznych na zdjęciu cyfrowym jest możliwe, ale bardzo trudne.

Według portalu Buzzfeed, także inni rosyjscy żołnierze upublicznili na nim zdjęcia z podpisami wskazującymi na udział w podobnych akcjach. „Ostrzeliwaliśmy Ukrainę przez całą noc”, napisał żołnierz Władimir G. 23 lipca pod zdjęciem, na którym pokazane dwa działa oraz skrzynka z amunicją. Nieco później tłumaczył się w telewizji, że zdjęcia są stare, i że to jakiś haker włamał się na jego stronę internetową. Inny żołnierz Michaił T. opublikował w sieci zdjęcie wyrzutni rakietowej BM-21 Grad podpisując je: „Grad skierowany na Ukrainę”.

„Żołnierze wypisują, że są na Ukrainie, by zaimponować swoim dziewczynom”, powiedział agencji informacyjnej AFP poseł do Dumy Wadim Sołowjew, który zaproponował, by zakazać żołnierzom rosyjskim wstawiania zdjęć na portale społecznościowe.

d2b8tnh

Podziel się opinią

Share
d2b8tnh
d2b8tnh
Więcej tematów