Religia nie pozwala iść do wojska? MON zapowiada zmiany
Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zmiany w przepisach dotyczących służby wojskowej. Uwzględnią one potrzeby osób, których przekonania religijne lub moralne nie pozwalają na odbycie służby wojskowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej dostrzega konieczność wprowadzenia zmian w przepisach, które umożliwią żołnierzom pasywnej rezerwy, ze względu na religię czy przekonania moralne, ubieganie się o służbę zastępczą. Obecne regulacje nie przewidują takiej możliwości, co może ograniczać wolność sumienia żołnierzy.
Inicjatywa ta jest pokłosiem sprawy mężczyzny, który po odbyciu przeszkolenia wojskowego został Świadkiem Jehowy, a mimo to odmówiono mu skorzystania z prawa do służby zastępczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czemu USA nie dało sprzętu Ukrainie? "Rozpłynięcie broni atomowej"
Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje
Sprawa ta wzbudziła także zainteresowanie Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się do MON o podjęcie prac nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi. Rzecznik podkreślił, że obecne przepisy mogą prowadzić do nieproporcjonalnej ingerencji w swobody obywatelskie. Marcin Wiącek poprosił o pilne potraktowanie sprawy z uwagi na ryzyko odpowiedzialności karnej dla osób uchylających się od ćwiczeń wojskowych.
"Resort dostrzega potrzebę zmiany przepisów w zakresie rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do składania wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej i przeznaczanie do niej również żołnierzy rezerwy, którym przekonania religijne oraz prezentowany światopogląd nie pozwalają na odbywanie czynnej służby wojskowej - niezależnie od faktu, czy osoby te pełniły już służbę wojskową" - przekazał rzecznikowi wiceszef resortu obrony Paweł Bejda, zapowiadając jednocześnie, że "zostaną przygotowane stosowne propozycje zmian prawnych w przedmiotowym obszarze".
Źródło: Onet, WP Wiadomości