Trwa ładowanie...

Rekonstrukcja rządu. Kto zostanie? Kto się pożegna?

We wtorek w południe planowane jest ogłoszenie zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego. Ostatnie godziny z pewnością będą gorące dla polityków, których los w radzie ministrów, będzie się ważył do ostatnich chwil. Jak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk decyzja już zapadła. O godz. 7.30 dokumenty zostały wręczone szefowej kancelarii prezydenta Halinie Szymańskiej.

Share
Rekonstrukcja rządu. Kto zostanie? Kto się pożegna?Źródło: Agencja Gazeta, fot: Slawomir Kaminski
d3lfbez

Premier Mateusz Morawiecki podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie i powołanie nowych ministrów. Informację potwierdził na Twitterze szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dokumenty w tej sprawie zostały już złożone u szefowej KPRP.

Odwołano również posiedzenie rządu, które miało się odbyć o godz. 10. Nowy gabinet zbierze się o godz. 13.30

Jedną z osób, która niemal na pewno pożegna się ze swoich stanowiskiem jest Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, za którego typuje się Jacka Czaputowicza, sekretarza stanu w MSZ. Wysoko stoją też szanse obecnego wiceministra Konrada Szymańskiego.

Prezydent naciska również na usunięcie Antoniego Macierewicza, z którym jest skonfliktowany od dłuższego czasu. Miałby go zastąpić Mariusz Błaszczak, dotychczasowy szef MSWiA. Wolny wakat na tym stanowisku objąłby wtedy Joachim Brudziński, który obecnie pełni funkcję wicemarszałka Sejmu.

d3lfbez

Swojej roli nie udźwignął też Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jego następcą ma być Teresa Czerwińska. Obecna podsekretarz stanu w ministerstwie finansów może objąć również stanowisko zwolnione przez Mateusza Morawieckiego.

Na wylocie jest również Anna Streżyńska. Minister Cyfryzacji zostanie zastąpiona prawdopodobnie przez Krzysztofa Szuberta, sekretarza stanu w ministerstwie. Niewykluczone, jest również, że to stanowisko obejmie Piotr Nowak, wiceminister finansów.

Niespodzianką natomiast mogłaby być zmiana na stowisku wicepremiera i ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina. Jego resort miałby przejąć dotychczasowy podsekretarz stanu Łukasz Szumowski.

d3lfbez

Pewniakiem jest los… Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów kierował Ministerstwem Finansów i Rozwoju. Jego resort ma zostać podzielony na dwie części. Ministerstwem Gospodarki ma kierować Jadwiga Emilewicz, zaufany współpracownik premiera i obecna podsekretarz stanu w ministerstwie.

Zobacz również: Ministrowie Infrastruktury i Energii mówią, czy zostają na stanowiskach

Druga cześć ministerstwa przypadnie Jerzemu Kwiecińskiemu, który także pracuje w resorcie. Pod jego skrzydła może również trafić transport.

Kolejną zmianą ma być ustąpienie Jana Szyszki ze stanowiska szefa Ministerstwa Środowiska. Ma go zastąpić Piotr Woźny.

d3lfbez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lfbez
d3lfbez
Więcej tematów