Propozycje uproszczenia wydawania paszportów Rosji obywatelom Ukrainy
Lider prokremlowskiej nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski zaproponował we wtorek natychmiastowe wydanie paszportów Federacji Rosyjskiej wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy o to wystąpią.
25.02.2014 12:50
Żyrinowski oświadczył z trybuny Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, że paszport FR powinien gwarantować mieszkańcom Ukrainy obronę ze strony Rosji.
- Paszporty trzeba wydać jak najszybciej, aby do końca roku otrzymali je wszyscy ci mieszkańcy Ukrainy, którzy realnie chcą zapewnić sobie poparcie ze strony FR - oznajmił przywódca FR.
Poparł go przywódca socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiej Mironow, według którego wszystkim obywatelom Ukrainy należy umożliwić otrzymanie w ciągu sześciu miesięcy paszportu FR. Mironow zaproponował też przyjęcie do pracy w strukturach MSW Rosji funkcjonariuszy ukraińskiego Berkutu.
W poniedziałek deputowany LDPR Ilja Drozdow wniósł już pod obrady Dumy projekt ustawy o uproszczeniu nadawania obywatelstwa FR obywatelom Ukrainy pochodzenia rosyjskiego i członkom ich rodzin. Parlamentarzysta podkreślił, że jego inicjatywa jest bezpośrednio związana z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie.
Drozdow podkreślił, że władze Ukrainy nie zdołały zapewnić bezpieczeństwa obywatelom własnego państwa, w tym pochodzenia rosyjskiego, "z powodu nasilenia się zjawisk nacjonalistycznych". Deputowany przypomniał też o przyjęciu przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawy, uchylającej dotychczasowy status języka rosyjskiego na Ukrainie.
Przewodniczący parlamentarnej komisji ds. WNP Leonid Słucki, który na czele delegacji Dumy przyleciał do Sewastopola na Krymie, oświadczył tam, że Rosja na razie nie będzie wydawać rosyjskojęzycznym obywatelom Ukrainy swoich paszportów w przyspieszonym trybie. Poinformował, że problem ten zostanie dopiero rozpatrzony przez władze FR.
Słucki zadeklarował zarazem, że jeśli mieszkańcy Krymu w referendum wyrażą pragnienie przyłączenia republiki do Federacji Rosyjskiej, a krymski parlament oficjalnie zwróci się o to do Rosji, to władze w Moskwie "rozpatrzą tę kwestię bardzo szybko".
Sewastopol liczy 300 tys. mieszkańców. Na mocy porozumień zawartych między Rosją a Ukrainą po rozpadzie ZSRR jest bazą Floty Czarnomorskiej FR. Formalnie jest miastem wydzielonym (na prawach obwodu), podlegającym bezpośrednio władzom w Kijowie.
Na początku XXI wieku Rosja masowo wydawała paszporty FR mieszkańcom Osetii Południowej i Abchazji, dwóch zbuntowanych prowincji Gruzji. W sierpniu 2008 roku Moskwa wprowadziła do Osetii Płd. i Abchazji swoje wojska, tłumacząc to koniecznością obrony swoich obywateli w tych regionach. W konsekwencji obie prowincje oderwały się od Gruzji i okazały się pod protektoratem Rosji.
Z Moskwy Jerzy Malczyk