Trwa ładowanie...
17-03-2015 01:54

Prof. Bogdan Chazan pomógł ciężarnej Ukraince

Chora na [ białaczkę ]( https://portal.abczdrowie.pl/bialaczka ) Ukrainka wraca do zdrowia dzięki pomocy prof. Bogdana Chazana. Rok temu ówczesny dyrektor Szpitala św. Rodziny w Warszawie zaopiekował się kobietą i jej nienarodzonym jeszcze wówczas dzieckiem.

Prof. Bogdan Chazan pomógł ciężarnej UkrainceŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
di9azpe
di9azpe

Młode ukraińskie małżeństwo przyjechało do Polski w ubiegłym roku. Swieta Demediuk była w 20. tygodniu ciąży, a lekarze na Ukrainie warunkowali pomoc jej od wykonania aborcji.

Małżeństwo trafiło w końcu do prof. Chazana. Jako dyrektor szpitala bezpłatnie otoczył kobietę i jej nienarodzone dziecko opieką lekarską.

Po krótkim czasie Swieta przedterminowo urodziła dziecko. Dzięki pomocy udało się zebrać fundusze na leczenie i rehabilitację.

Dziś Swieta jest po przeszczepie szpiku kostnego. Z córeczką i mężem przebywa w domu.

di9azpe

Odwołanie prof. Chazana

12 marca przed sądem pracy ruszył proces, w którym prof. Chazan domaga się przywrócenia go na stanowiska dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Został odwołany z tej funkcji po tym, gdy w kwietniu 2014 r. - mimo przesłanek medycznych - odmówił legalnej aborcji jednej z pacjentek.

Z raportu urzędu miasta wynikało, że działając jako dyrektor szpitala, a nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki, w świetle obowiązujących przepisów nie mógł powołać się na klauzulę sumienia, ponieważ ma ona charakter indywidualny. Nie wskazał też pacjentce - do czego był zobowiązany - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

Prof. Chazan pozwał szpital św. Rodziny, choć - jak mówił jego pełnomocnik mec. Jerzy Kwaśniewski - odpowiedzialny za wadliwość decyzji o odwołaniu profesora jest ratusz; to prezydent Warszawy podjęła decyzję o odwołaniu Chazana.

Profesor domaga się przywrócenia go na stanowisko dyrektora szpitala. Przed rozprawą powiedział dziennikarzom, że przez 10 lat swojej pracy udowodnił, że potrafi kierować szpitalem, i doprowadził m.in. do tego, że wiele pacjentek zdecydowało się korzystać z usług szpitala.

di9azpe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di9azpe
Więcej tematów