Prawosławni i muzułmanie nowy rok witają w innych terminach
Dla części mieszkańców województwa podlaskiego nowy rok rozpoczyna się nie tylko 1 stycznia, ale też w innych terminach. Prawosławni i wyznawcy islamu, przy ustalaniu dat świąt religijnych korzystają bowiem z innych kalendarzy niż powszechny - gregoriański.
Zdecydowana większość prawosławnych w tej części kraju do ustalania dat uroczystości religijnych, używa bowiem kalendarza juliańskiego. To sprawia, że święta cerkiewne (ale np. nie Wielkanoc, której data wyliczana jest w nieco inny sposób - PAP) są o trzynaście dni przesunięte w stosunku do powszechnie używanego kalendarza gregoriańskiego.
Tak jest w przypadku Bożego Narodzenia, którego wigilia - liczona według kalendarza juliańskiego - przypada w kalendarzu gregoriańskim nie 24 grudnia, ale 6 stycznia. To sprawia również, że przesuwa się termin i Nowego Roku, który przypada nie 1, ale 14 stycznia.
Dlatego u prawosławnych obchodzących Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego trwa jeszcze post przygotowujący do tych świąt. W związku z tym część osób prawosławnych w regionie w noc sylwestrową rezygnowało z udziału w hucznych, okolicznościowych imprezach.
W północno-wschodniej Polsce popularny stał się zwyczaj świętowania drugiego w roku, juliańskiego sylwestra, przypadającego 13 stycznia. Organizowane są wówczas nie tylko prywatki, ale i bale w lokalach, strzelają korki od szampana i petardy, w lokalnych rozgłośniach radiowych rozbrzmiewa sylwestrowa muzyka. W regionie nie obowiązuje wtedy zakaz używania środków pirotechnicznych, podobnie jak w tradycyjnego sylwestra i Nowy Rok.
Początek roku nie tylko 1 stycznia mogą świętować też polscy muzułmanie. Do ustalania dat uroczystości religijnych używają oni bowiem kalendarza opartego na fazach księżyca. Bierze on swój początek od ucieczki (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) Mahometa z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego.
Co prawda muzułmański Nowy Rok nie ma charakteru religijnego, ale polscy wyznawcy islamu pamiętają o jego odnotowaniu, modląc się wówczas o pomyślność.
Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza gregoriańskiego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.
Na początku listopada minionego roku, muzułmanie rozpoczęli 1435 rok według kalendarza księżycowego. Kolejny Nowy Rok muzułmański przypadnie 25 października 2014 roku.
Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi w kraju jest 550-600 tys. prawosławnych, z których połowa mieszka w województwie podlaskim.
Liczbę muzułmanów - obywateli polskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP - przedstawiciele tej organizacji szacują na 5 tys. Największe ich skupiska są w Podlaskiem.