Trwa ładowanie...
d1nycat

"Powstrzymanie rozlewu krwi na Ukrainie jest możliwe"

Dotrzymanie porozumienia zawartego w ubiegłym tygodniu w Mińsku będzie trudne, ale jest szansa na powstrzymanie rozlewu krwi na Ukrainie - ocenił wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak.
Share
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakŹródło: PAP, Fot: Julien Warnand
d1nycat

Jego zdaniem "sytuacja jest bardzo trudna, sprawy zaszły niesłychanie daleko; powrót do tego, co zostało ustalone - strefy buforowej i rozdzielenia sił - będzie mozolny". Podkreślił zarazem, że jest to "warunek konieczny" jakichkolwiek dalszych ustaleń.

Podkreślił, że "Unia Europejska decydując się na utrzymanie polityki sankcji daje wyraz ograniczonemu zaufaniu wobec Rosji i zastrzega sobie prawo do różnych działań w przyszłości".

- Sytuacja rzeczywiście była bezprecedensowa - sam podpis nie kończy walki. To pokazuje, jak trudno rozdzielić walczące strony. Na razie ten cel, jakim było zaprzestanie rozlewu krwi, jest możliwy do osiągnięcia. Oczywiście przy takiej skali emocji i zaangażowania złe rzeczy będą się jeszcze działy, są informacje, ilu ukraińskich żołnierzy zginęło ostatniej doby, więc to nie jest tak, że zaległa całkowita cisza, ale - co podkreślają wszystkie strony - sytuacja jest jednak inna niż w sobotę i to na pewno jest postęp - powiedział.

d1nycat

- Myślę, że najcięższa rzecz - zawieszenie broni - prawie za nami, a najtrudniejsza przed nami - mozolna droga do pokojowego uregulowania tego konfliktu - dodał.

Zdaniem Siemoniaka dobrze się stało, "że dzień po porozumieniu mińskim europejscy przywódcy nie zdecydowali się natychmiast znieść sankcji". - Złe doświadczenia ostatniego roku każą być ostrożnym i nie spieszyć się z ogłaszaniem, że mamy postęp, gdy przesłanek do problemów jest bardzo dużo - dodał.

Zgodnie z uzgodnionym 12 lutego w Mińsku porozumieniem w nocy z soboty na niedzielę na wschodniej Ukrainie zaczął obowiązywać rozejm. Porozumienie, wypracowane przez prezydentów Francji, Ukrainy i Rosji oraz kanclerz Niemiec przewiduje m.in. zawieszenie broni, wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km. Obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk.

Ukraińskie siły rządowe oskarżają i prorosyjscy separatyści nawzajem oskarżają się o łamanie warunków rozejmu. Mimo przypadków otwarcia ognia zarówno przywódcy "czwórki normandzkiej", którzy negocjowali porozumienie, jak i OBWE uznali, że rozejm na ogół jest przestrzegany.

d1nycat

Podziel się opinią

Share
d1nycat
d1nycat
Więcej tematów