Poświęcono kaplicę włoską w sanktuarium w Łagiewnikach
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, wikariusz Rzymu kard. Camillo Ruini, w obecności metropolity krakowskiego abp. Stanisława Dziwisza i kardynała Franciszka Macharskiego, poświęcił w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach nową kaplicę pod wezwaniem św. siostry Faustyny.
27.08.2005 | aktual.: 27.08.2005 19:16
Kaplica ta jest nazywaną włoską, bowiem jej urządzenie wsparli finansowo wierni oraz Episkopat Włoch. Uroczyste poświęcenie kaplicy było ostatnim punktem trzydniowych obchodów 100-lecia urodzin św. siostry Faustyny, które odbywały się w łagiewnickim sanktuarium.
W sobotniej uroczystości uczestniczyli obok włoskich biskupów, przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, włoscy parlamentarzyści i władze Rzymu. Wizytę w Łagiewnikach zaczęli od krótkiej modlitwy w starej kaplicy przed relikwiami św. Faustyny i obrazem Jezusa Miłosiernego.
Kardynał Camillo Ruini podczas poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Faustyny mówił, że Łagiewniki to miejsce, do którego cały świat przychodzi, aby doświadczyć miłosiernej miłości Boga.
Dzisiaj przeżywamy ważny dzień dla archidiecezji krakowskiej. Swoją posługę rozpoczyna ksiądz arcybiskup, wierny towarzysz życia i posługi Jana Pawła II. Opatrzność Boża sprawiła, że w czasie jego ingresu przeżywamy rocznicę urodzin św. Faustyny i poświęcenie kaplicy pod jej wezwaniem - powiedział. Kard. Ruini mówił, że nowa kaplica będzie kolejnym mostem łączącym Polskę i Włochy, Kraków i Rzym.
Przewodniczący włoskiego Episkopatu podkreślił, że to właśnie w pierwszym dniu swojego posługiwania w Archidiecezji abp Dziwisz przybył do sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Kaplica św. Faustyny znajduje się w centrum dolnego poziomu Bazyliki Miłosierdzia Bożego. Kształtem jest zbliżona do koła, z jedną, przeszkloną ścianą, w której mieści się wejście. Kaplica ma powierzchnię 160 m kw., może pomieścić około 70 osób na miejscach siedzących i sto osób stojących.
Centralnym elementem wystroju jest obraz autorstwa Jana Chrząszcza z krakowskiej ASP przedstawiający św. Faustynę - orędowniczkę Bożego Miłosierdzia - trzymającą w dłoniach "Dzienniczek", w którym spisała swoje mistyczne przeżycia. Wykonane z brązu tabernakulum przypomina rozkwitający pąk kwiatowy, zaś relikwie św. Faustyny umieszczono przed ołtarzem w relikwiarzu w kształcie róży. Relikwie zabezpieczone są szybą pancerną, ale znajdują się w takim miejscu, że wierni będą mogli ich dotknąć.
Ściany zostały wyłożone płytami wykonanymi z polskiego piaskowca z zachowaniem jego naturalnej struktury i różnorodnych odcieni. Jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami projektant wystroju kaplicy prof. Witold Cęckiewicz jego głównym zamiarem było zachowanie prostoty, tak by nic nie przesłaniało postaci św. Faustyny.
Prace nad wystrojem kaplicy trwały od kwietnia 2004 r. W około 70% sfinansowano je dzięki funduszom przekazanym przez Episkopat Włoch. Niewykluczone, że we wrześniu lub październiku odbędzie się narodowa pielgrzymka Włochów do sanktuarium w Łagiewnikach.
W dolnej części Bazyliki Miłosierdzia Bożego poza centralną kaplicą św. Faustyny są cztery kaplice boczne. Jedna z nich - kaplica węgierska jest już gotowa, wkrótce ma być ukończona kaplica niemiecka, trwają rozmowy o wystroju kaplicy ufundowanej przez Słowaków.
Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku we wsi Głogowiec (obecnie woj. łódzkie), zmarła 5 października 1938 roku w Łagiewnikach. Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Pan Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimierowskiego. 30 kwietnia 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.