Trwa ładowanie...
d16iocr

Poroszenko do Hammonda: potrzebujemy sił pokojowych

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w rozmowie z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem, że dla zmniejszenia napięcia w konflikcie z separatystami w Donbasie na Ukrainę należy przysłać międzynarodowy kontyngent pokojowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poroszenko do Hammonda: potrzebujemy sił pokojowych
(PAP/EPA, Fot: MYKOLA LAZARENKO)
d16iocr

Poroszenko, który przyjął Hammonda w Kijowie w czwartek wieczorem, po raz kolejny zwrócił się do Zachodu z apelem, by pilnie kontrolował wypełnianie przez wspierającą separatystów Rosję porozumień pokojowych z Mińska.

"Będzie bardzo niebezpiecznie, jeśli partnerzy europejscy założą różowe okulary, uważając, że wszystko jest w porządku" - powiedział szef państwa, cytowany przez swą administrację.

Poroszenko zwrócił uwagę, że mińskie ustalenia nie są realizowane, gdyż strona przeciwna nadal przetrzymuje jeńców, takich jak uprowadzona z Ukrainy i przebywająca w areszcie w Moskwie lotniczka Nadija Sawczenko, na Ukrainie wciąż znajdują się obce wojska, a władze w Kijowie nie mogą kontrolować części swej granicy z Rosją.

d16iocr

Prezydent podziękował Wielkiej Brytanii za "silne wspieranie" możliwości obronnych Ukrainy, jej niepodległości i jedności terytorialnej. - Nasza walka to bitwa o wolność, demokrację oraz o europejskie wartości i zasady - podkreślił.

Podczas rozmowy z Hammondem Poroszenko zwrócił uwagę, że walki z separatystami w Donbasie nie są jedynym problemem Ukrainy. Trudna sytuacja panuje na okupowanym przez Rosję Krymie, gdzie dochodzi do łamania praw człowieka, m.in. w stosunku do ludności tatarskiej.

Brytyjski minister spotkał się wcześniej z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem, a następnie z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Na wspólnej konferencji prasowej z Klimkinem Hammond potwierdził, że Londyn przyśle na Ukrainę instruktorów wojskowych, którzy będą szkolili ukraińskich żołnierzy.

Zobacz także: Ukraińcy szturmują Polskę

d16iocr

Podziel się opinią

Share
d16iocr
d16iocr
Więcej tematów