Trwa ładowanie...
dnlonwc

Pomnik gen. Elżbiety Zawackiej stanie w alei Wielkich Polaków

Galeria Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana powiększy się o kolejne popiersie. Pomnik gen. Elżbiety Zawackiej zostanie odsłonięty 31 sierpnia.

Share
dnlonwc

Kraków będzie świętował 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Parku Jordana. 30 sierpnia odbędzie się tam uroczysta msza i ceremonie z udziałem Wojska Polskiego, a 31 nastąpi odsłonięcie popiersia gen. Elżbiety Zawackiej.

Zawacka urodziła się w 1909 roku w Toruniu. Całe życie poświęciła na rzecz Przysposobienia Wojskowego Kobiet, była komendantką Regionu Śląskiego. Wzięła udział w kampanii wrześniowej, a następnie w pierwszych zalążkach konspiracji na Śląsku. Działała w Służbie Zwycięstwu Polski, w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Do końca 1940 roku kierowała łącznością Okręgu Śląskiego ZWZ, a niedługo potem trafiła do służby kurierskiej. Nosiła pseudonim "Zo" i przez całą wojnę wielokrotnie przedostawała się nielegalnie za granicę, by dostarczyć wiadomość.

Po zakończeniu wojny działała w konspiracji antykomunistycznej. W 1951 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i była więziona do 1955. Elżbieta Zawacka w trakcie całej działalności gromadziła materiały do dziejów Armii Krajowej, działała w środowisku kombatantów AK. Powołała do życia Fundację Archiwum oraz Muzeum Pomorskie Armii Krajowej i Wojskowej Służby Kobiet w Toruniu. W czasach pokoju rozwijała swoją karierę akademicką.

dnlonwc

Została odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Orderu Virtuti Militari i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. Zmarła 10 stycznia 2009 roku w Toruniu.

Popiersie gen. Zawackiej stworzył rzeźbiarz Wiesław Domański. Pomnik zajmie miejsce pomiędzy figurami Andrzeja Małkowskiego i ks. bp. Albina Małysiaka (popiersie w przygotowaniu, będzie odsłonięte w przyszłym roku).

Generał Zawacka będzie czwartą kobietą, która dostąpi tego zaszczytu i jej popiersie zostanie umieszczone w alei Wielkich Polaków. Jej towarzyszkami będą Maria Skłodowska-Curie, Danuta Sziedzikówna "Inka" i Karolina Lanckorońska.

dnlonwc

Podziel się opinią

Share
dnlonwc
dnlonwc
Więcej tematów