Pierwsze posiedzenie Sejmu. Antoni Macierewicz otworzył obrady
Kilka minut po południu marszałek-senior Antoni Macierewicz otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Kiedy podczas wystąpienia mówił o wadze Konstytucji, opozycja zareagowała najpierw buczeniem, a później okrzykiem "Konstytucja, konstytucja". Macierewicz mówił także o komunistycznych agentach.
- Otwieram obrady Sejmu IX kadencji - powiedział Antoni Macierewicza, a chwilę później odśpiewał hymn państwowy, w którym nie uniknął błędu. Następnie marszałek-senior powitał Andrzeja Dudę. Zebrani w Sejmie powitali prezydenta i premiera Mateusza Morawieckiego oklaskami. Posłowie PiS w tym czasie stali.
Przed orędziem prezydenta Antoni Macierewicz poprosił o uczczenie pamięci zmarłego posła PiS Stefana Strzałkowskiego i innych zmarłych w ostatnim czasie parlamentarzystów. Marszałek-senior zainicjował modlitwę.
Antoni Macierewicz, witając gości, początkowo nie powitał byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Uczynił to dopiero po tym, jak Kwaśniewskiego na zakończenie swojego wystąpienia powitał prezydent Andrzej Duda. Jak mówił prezydent, zwrócił mu uwagę szef SLD Włodzimierz Czarzasty. - Dołączam do tych powitań - powiedział Macierewicz.
ZOBACZ: Antoni Macierewicz o agentach i ideologii gender: wiemy, co to oznacza
- Nie ma dziś wolności i demokracji bez niepodległości. Polacy zawsze byli świadomi tego, że niepodległość jest podstawowym warunkiem realizowania wszelkich wartości narodowych - powiedział Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu. - Zbrodnia stanu wojennego nie została rozliczona - mówił.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
- W poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne zmiany w sprawach społecznych, historycznych, ale odpowiedzialność za uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na nas, posłowie i posłanki - stwierdził marszałek-senior, mówiąc także o agentach.
- Wiemy, jaką cenę płacimy za porozumienia Okrągłego Stołu i jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender - powiedział.
- Wiemy, co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, na wyższych uczelniach, w wymiarze sprawiedliwości i mediach. Wiemy też, jakie są zagrożenia geopolityczne wynikające z utopijnej próby budowania neosocjalistycznego imperium - powiedział.
Antoni Macierewicz: silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości
- Zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich - powiedział Macierewicz podczas wystąpienia w Sejmie. Dodał, że "żaden z Sejmów nie reprezentował takiej woli jedności narodowej jak ten". Podkreślał również wagę wartości katolickich.
ZOBACZ TEŻ: Antoni Macierewicz mówi w Sejmie o szacunku do Konstytucji. Opozycja wybucha śmiechem i skanduje "Konstytucja"
- Choć ten Sejm jest bardzo zróżnicowany, to większość wsparła te ugrupowania, które odwoływały się do wartości narodowych, niepodległościowych, katolickich - powiedział. - Musimy oddzielić cywilizację życia i cywilizację śmierci - mówił.
- W zeszłej kadencji budowaliśmy fundamenty, często kwestionowane przez tych, którzy chcieliby zawrócić bieg historii. Zwracam się do wszystkich posłów o odrzucenie negacji niepodległego państwa polskiego - apelował Antoni Macierewicz. Dodał, że "musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości".
Kiedy mówił o wadze Konstytucji, opozycja zareagowała najpierw śmiechem, buczeniem, a później okrzykiem "Konstytucja, konstytucja". - Dziękuję, a teraz proszę o ciszę - stwierdził Macierewicz, cytując zapisy Konstytucji dotyczące ochrony rodziny.
- Rola konstytucji jest szczególna, ona jest w Polsce najwyższym prawem. Dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi źródłami prawa - przekonywał.
Pierwsze posiedzenie Sejmu. Wybór marszałka
Wcześniej marszałek-senior złożył kwiaty przed tablicami poświęconymi pamięci prezydenta Lech Kaczyńskiego, Jana Pawła II, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz parlamentarzystów: ofiar II wojny światowej i tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Jak przekazał poseł PO Sławomir Nitras, sposób ślubowania miał zostać zmieniony i jako pierwsi składali je posłowie PiS, a potem pozostali. "To absolutny skandal. Winny nie jest Macierewicz tylko prezydent Andrzej Duda. Lepszy sort?" - napisał na Twitterze Nitras.
Następnie zaplanowano wybór marszałka Sejmu, a także wicemarszałków. Marszałkiem Sejmu niemal na pewno zostanie Elżbieta Witek - PiS ma bowiem w izbie niższej większość. Również we wtorek, zgodnie z Konstytucją, premier złoży dymisję Rady Ministrów.
Pierwsze posiedzenie Senatu
O godzinie 16 prace rozpocznie Senat. Pierwsze posiedzenie otworzy prezydent Andrzej Duda, poprowadzi je marszałek senior - Barbara Borys-Damięcka.
Senatorowie elekci złożą ślubowanie, dokonają też wyboru marszałka i wicemarszałków Senatu. Podczas pierwszego posiedzenia zostaną również wybrani sekretarze Senatu.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl