Jan Paweł II - Karol Wojtyła
Miejsce urodzenia: | Wadowice, Polska |
Jan Paweł II był papieżem wszystkich Polaków, pedagogiem, filozofem, fenomenologiem i mistykiem. Interesował się poezją, teatrem, tworzył dramaty pod pseudonimem Andrzej Jawień i kochał podróże. Jako głowa Kościoła katolickiego papież Jan Paweł II wywarł ogromny wpływ na politykę XX wieku.
Młodość papieża Jana Pawła II
Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat w rodzinie wojskowego i szwaczki. Jako dziecko charakteryzował się niezwykłą religijnością, był ministrantem, grał w piłkę nożną (fan Cracovii), jeździł na nartach, uwielbiał wycieczki krajoznawcze, występował w przedstawieniach kółka teatralnego. Od 1938 roku Karol Wojtyła studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zainteresował się poezją. Podczas drugiej wojny światowej pracował fizycznie w zakładach chemicznych (w kamieniołomie oraz oczyszczalni wody), należał do konspiracyjnej organizacji katolickiej Unia, był współzałożycielem Teatru Rapsodycznego. W 1942 roku Karol Wojtyła wstąpił do tajnego seminarium w Krakowie, następnie prowadził zajęcia na uczelni jako asystent.
Życiorys papieża Jana Pawła II
Karol Wojtyła został wyświęcony na księdza w 1946 roku. Studia kontynuował w Rzymie, a na potrzeby doktoratu nauczył się języka hiszpańskiego. Od 1948 roku Karol Wojtyła pracował jako wikariusz w parafii Niegowici, następnie w Krakowie, wykładał również w seminariach oraz na KUL w Lublinie, głównie teologię, etykę i historię filozofii. W 1958 roku Karol Wojtyła otrzymał tytuł biskupa, kolejno uczestniczył w obradach II soboru watykańskiego, został mianowany arcybiskupem metropolita krakowskim, a także kardynałem. Nie zaprzestawał publikacji, prowadzenia zajęć, spotkań z inteligencją i środowiskami artystycznymi, sporo podróżował z młodzieżą, uchodził za autorytet personalizmu chrześcijańskiego. Kardynał Karol Wojtyła ściśle współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, na zaproszenie papieża Pawła VI prowadził rekolekcje w Watykanie w 1976 roku.
Pielgrzymki papieża Jana Pawła II
Pontyfikat Jana Pawła II, ”Papieża-pielgrzyma”, rozpoczął się po drugim konklawe po śmierci jego poprzednika, Jana Pawła I, w październiku 1978 roku. Po 6 dniach inaugurowano wybór nowego papieża (najmłodszego od 1846 roku, pierwszego z Polski i pierwszego biskupa spoza Włoch od 455 lat) mszą świętą na placu św. Piotra. Papież Jan Paweł II uwielbiał podróże zagraniczne do wiernych. Odbył przeszło 100 takich wypraw, w tym 9 do swojej ojczyzny. Papież Jan Paweł II odwiedził wszystkie zamieszkane kontynenty i tak nietypowe, jak na głowę Stolicy Apostolskiej przystało miejsca, jak Wielką Brytanię, Biały Dom w Waszyngtonie czy Sejm RP. Na terenie Włoch papież Polak również odbył ponad setkę podróży, a wśród najważniejszych warto wymienić Mediolan, Sycylię oraz Loretto.
Święty Jan Paweł II – kanonizacja
W 1992 roku papież Jan Paweł II zapadł na chorobę Parkinsona. Zmarł w 9666 dniu pontyfikatu, po 26,5 latach na stanowisku głowy Kościoła, 2 kwietnia 2005 roku. Żałoba narodowa po odejściu papieża Jana Pawła II trwała 6 dni, a na uroczystości pogrzebowe przybyły delegacje ze 150 krajów z całego świata. Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II, rozpoczęty w miesiąc po pogrzebie, został zakończony 1 maja 2011 roku. Prawie 3 lata później miała miejsce kanonizacja Jana Pawła II oraz Jana XXIII, a obu papieży ogłoszono świętymi przy emerytowanym i aktualnym biskupach Rzymu. Papież Jan Paweł II zasłynął jako ten, który beatyfikował oraz kanonizował najwięcej osób w historii pontyfikatów – odpowiednio 1338 i 482. Kreował także łącznie 231 kardynałów.
Papież Jan Paweł II – wiersze
Już na Wydziale Filozofii UJ Karol Wojtyła spotykał się członkami grupy literackiej. W 1939 roku stworzył ”Renesansowy psałterz”, debiutancki tomik wierszy, który powstał w hołdzie dla klasyków, m.in. Jana Kochanowskiego, a wydany został dopiero pod koniec XX wieku. Papież Jan Paweł II pisał przede wszystkim poezję metafizyczną, a także dramaty (”Hiob” czy ”Brat naszego Boga”). Jego ”Pieśń o Bogu ukrytym” z 1946 roku nawiązywała do św. Jana od Krzyża i miała charakter mistyczny. Kilka lat temu kardynał Stanisław Dziwisz sprzeciwił się woli Jana Pawła II i podjął decyzję o publikacji książki „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003”. To niezwykle interesujący zbiór spisywanych przez dekady notatek, wspomnień, cytatów, które tak naprawdę papież Jan Paweł II nakazał w testamencie spalić.
Papież Jan Paweł II - filmy
Osoba papieża Jana Pawła II często pojawiała się w filmach dokumentalnych oraz biograficznych. A wszystko zaczęło się od filmu dokumentalnego ”Pielgrzym” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego z 1979 roku o Janie Pawle II. Kolejno ukazały się ”Z dalekiego kraju” Krzysztofa Zanussiego, ”Papież Jan Paweł II” Herberta Wise'a, ”Papież Polak” Aliny Czerniakowskiej, ”Świadek nadziei: Życie Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II” na postawie książki George’a Weigela. Po śmierci Jana Pawła II mieliśmy okazję obejrzeć takie filmy o papieżu, jak ”Jan Paweł II: nie lękajcie się” Jeffa Blecknera, ”Karol. Człowiek, który został papieżem” oraz ”Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem, ”Świadectwo” z Michaelem Yorkiem w roli narratora, ”Jan Paweł II. Szukałem Was...” Jarosława Szmidta czy sentymentalny ”Apartament”.
Papież Jan Paweł II – ciekawostki
Papież Jan Paweł II była niezwykle ciekawą postacią, kochaną przez swoich rodaków. Nie każdy zna ciekawostki na temat życia papieża Polaka:
- Grupa Freddy The Flying Dutchman And The Sistina Band wydała hit italo disco, poświęcony nowo wybranemu papieżowi Janowi Pawłowi II, zatytułowany ”Wojtyla Disco Dance”.
- Papież Jan Paweł II dwukrotnie padał ofiarą zamachów: 13 maja 1981 roku (postrzelony przez tureckiego zamachowca - Mehmet Ali Ağca) i w rocznicę tego wydarzenia podczas podróży do Fatimy (zaatakowany bagnetem przez byłego księdza lefebrystę - Juan Maria Fernández y Krohn).
- Rokiem papieża Jana Pawła II ogłoszono rok 2015 decyzją Sejmu RP.
- To dzięki pontyfikatowi Jana Pawła II poprawiły się relacje pomiędzy głowami innych kościołów na świecie.
- Gdy Karol Wojtyła miał 9 lat, zmarła jego mama, a 3 lata później na szkarlatynę odszedł jego brat, lekarz Edmund Antoni Wojtyła.
- Karol Wojtyła założył w Krakowie mieszany chorał gregoriański.
- W trakcie wycieczek krajoznawczych z młodzieżą, już jako wikariusz, Karol Wojtyła chodził z sutanną schowaną w plecaku, a współtowarzysze mówili do niego ”wujku”, aby wprowadzić w błąd milicjantów.
Komentarze