Trwa ładowanie...
d2bhczx

Pentagon nie jest zaniepokojony irańskimi okrętami na Atlantyku

Pentagon zapewnił, że nie jest zaniepokojony ogłoszeniem przez Iran wysłania okrętów w stronę granic morskich USA. Zwrócono uwagę, że jednostki wielu krajów operują na wodach międzynarodowych na Atlantyku.
Share
Pentagon
PentagonŹródło: Wikimedia Commons, Fot: David B. Gleason
d2bhczx

Irańska agencja Fars cytowała w sobotę oficera marynarki wojennej Iranu, który powiedział, że okręty "zbliżają się do granic morskich Stanów Zjednoczonych".

Rzecznik Pentagonu płk Steve Warren powiedział, że resort obrony USA nie otrzymał dotąd żadnych informacji o irańskich jednostkach zbliżających się do Atlantyku. - Nie jesteśmy zaniepokojeni ich zapowiedzią wysłania okrętów na Atlantyk. Jak już wcześniej mówiłem, wolność na morzach dotyczy każdego kraju - oświadczył.

Według agencji Fars wysłanie irańskich okrętów na Atlantyk było częścią reakcji Teheranu na zwiększoną obecność marynarki wojennej USA w Zatoce Perskiej.

Reuters odnotowuje, że USA i ich sojusznicy regularnie organizują ćwiczenia morskie w Zatoce Perskiej, podkreślając, że chcą zapewnić swobodę żeglugi przez cieśninę Ormuz, przez którą przepływa 40 proc. światowego eksportu ropy naftowej, transportowanej drogą morską. Piąta Flota USA ma bazę w Bahrajnie.

Teheran wielokrotnie ostrzegał, że zablokuje cieśninę Ormuz, jeśli Iran zostanie zaatakowany.

d2bhczx

Podziel się opinią

Share
d2bhczx
d2bhczx
Więcej tematów