Trwa ładowanie...
dsbgos3

Pęknięta rura doprowadziła do osunięcia jezdni. 25 rodzin bez dostępu do bieżącej wody

Zamknięcie 100-metrowego odcinak drogi oraz odcięcie od wody 25 rodzin to efekt awarii, do której doszło w Gdańsku-Chełmie. Skutki pęknięcia rury odczuwalne będą jeszcze przez wiele miesięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pęknięta rura doprowadziła do osunięcia jezdni. 25 rodzin bez dostępu do bieżącej wody
(ZDiZ Gdańsk)
dsbgos3

W środę około południa doszło do poważnej awarii wodociągowej w Gdańsku-Chełmie, która spowodowała odcięcie od sieci 25 rodzin mieszkających przy ul. Kolonia Anielinki. Wówczas doszło do pęknięcia rury przepływowej ułożonej pod drogą. W efekcie, czego potężne ilości wody zalały korytarze historycznego Szańca Jezuickiego.

Awaria spowodowała, że 25 domów mieszkalnych znajdujących się wzdłuż ulicy zostało pozbawionych na kilka dni bieżącej wody. Obecnie lokatorzy otrzymują ją za pomocą prowizorycznego systemu dowozu. Kilka razy dziennie do mieszkańców przyjeżdża beczkowóz. System będzie funkcjonował aż do usunięcia uszkodzeń. Odbudowa rury powinna potrwać do końca tygodnia.

Brak bieżącej wody w 25 domach to nie jedyny problem pracowników Zarządu Dróg i Zieleni. W efekcie rozmiękczenia cieknącą wodą ziemi doszło do osunięcia się 100 metrowego odcinka ulicy, który biegł w tym miejscu po koronie suchej fosy XIX-wiecznego fortu. Jedyne umocnienie drogi stanowił ponad 160-letni mur oporowy, za którym znajduje się fosa forteczna o głębokości ok. 10 m.

dsbgos3

Jezdnia osunęła się na pół szerokości, na długości ok. 90 m. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał, a osunięcie drogi nie uszkodziło stojących na podwórzach samochodów. Obecnie zamknięty został 100-metrowy odcinek drogi. W związku z czasowym wyłączeniem jej z użytkowania mieszkańcy posesji muszą zapewnić sobie dostęp od strony ul. Gdańskiej.

Na miejscu awarii doszło w czwartek do spotkania wszystkich służb miejskich. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zapowiedział pilne zlecenie ekspertyzy technicznej, która powinna odpowiedzieć na pytanie o przyczyny tego zdarzenia. Dopiero po jej sporządzeniu będzie można stwierdzić, co spowodowało osunięcie się jezdni.

Nie jest jednak tajemnicą, że szaniec nie był priorytetem budowlanym na liście ZDiZ. Przez Kolonię Anielinki często jeździł ciężki budowlany sprzęt, który swoją masą ubijał warstwy ziemi znajdujące się pod asfaltem, a braków nikt nie uzupełniał. Jeżeli do tego dodać brak należytego zabezpieczenia to dziwić musi, że do tej awarii doszło tak późno.

Wszystkie awaria wodociągowe można zgłaszać pod bezpłatny nr telefonu 994.

dsbgos3

Podziel się opinią

Share

dsbgos3

dsbgos3
Więcej tematów