Parlament Ukrainy uchwalił ustawę o sankcjach wobec Rosji
Ukraiński parlament uchwalił ustawę o sankcjach wobec Rosji za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie. Za przyjęciem ustawy głosowało 244 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.
We wtorek parlament przyjął przygotowany przez rząd projekt ustawy w pierwszym czytaniu i wtedy opowiedziało się za nim 243 posłów.
Sankcje dotyczą 172 osób fizycznych i 65 osób prawnych z Rosji i innych krajów. Podmioty te uznano za zaangażowane we wspieranie i finansowanie terroryzmu na wschodzie Ukrainy oraz popierające marcową aneksję Krymu przez Federację Rosyjską.
Zgodnie z ustawą możliwe będzie wprowadzenie ponad 25 rodzajów sankcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.
Przed czwartkowym głosowaniem premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w parlamencie, że rząd popiera wyłączenie z listy sankcji takich restrykcji jak ograniczenie bądź przerwanie wzajemnego świadczenia usług pocztowych, czy też zakaz lub ograniczenie działalności mediów. Dodał, że decyzje w tych sprawach mogą być wprowadzone tylko na podstawie orzeczeń sądów.
Uchwalone prawo różni się nieco od pierwotnego projektu. Chodzi o punkty, które, jak podkreślali ukraińscy dziennikarze mogą być wykorzystywane do cenzury mediów. Na ten problem zwracała również uwagę Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jak mówił premier Jaceniuk, w nowym prawie nie znajdą się więc przepisy umożliwiające wstrzymanie transmisji, czy wręcz zamknięcie niektórych mediów.
W ubiegłym tygodniu Jaceniuk powiedział na konferencji prasowej, że straty, które jego kraj może ponieść w wyniku polityki Rosji wyniosą w pierwszym roku obowiązywania sankcji ok. 7 mld dolarów.