Obietnice wyborcze Pawła Silberta. "To opozycja blokowała projekty"
Paweł Silbert rządzi Jaworznem nieprzerwanie już od 2002 roku. Jeśli i w zbliżających się wyborach uda mu się wygrać, będzie to jego czwarta kadencja. Czy rzeczywiście mu się to należy?
Silbert swoją karierę w jaworznickim samorządzie rozpoczął w 1998 roku, kiedy został wybrany na miejskiego radnego. W kolejnych wyborach zawalczył już o najwyższe stanowisko w mieście - i udało mu się zwyciężyć. W 2006 roku skutecznie postarał się o reelekcję jako kandydat lokalnego komitetu Jaworzno Moje Miasto, miał też poparcie zarówno Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach w 2010 roku zwyciężył już w pierwszej turze.
Na czym polega sukces Silberta? Czy jego rządy nie przejadły się jeszcze mieszkańcom Jaworzna? Być może, ale prezydent przez ostatnie cztery lata dość mocno przyłożył się do rozwoju miasta.
Niedawno Silbert zgodził się na publiczne rozliczenie go z obietnic wyborczych z 2010 roku. Jak podkreśla - zrealizował 16 zadań z 22 zapisanych w programie wyborczym. Te, których nie udało się wykonać to wina... nie kogo innego jak - opozycji, która blokowała projekty w radzie miasta.
Zatem zacznijmy od największego sukcesu, którym może się chwalić nie tylko Silbert, ale i całe Jaworzno - rynek Od.Nowa w sercu miasta. Sam pomysł na przebudowę rynku powstał na długo przed wyborami, bo już w 2007 roku. Inwestycja długo trwała, ale dzisiejszy wygląd rynku jest imponujący.
Silbertowi udało się także wprowadzić dostęp do internetu we wszystkich dzielnicach miasta. Chociaż mieszkańcy mówią, że z tym to akurat bywa różnie - zaznaczają, że na pewno jest on dostępny w bezpłatnej komunikacji miejskiej i miejscach publicznych.
Prezydent rozpoczął budowę ścieżek rowerowych łączących dzielnice. Dotychczas zbudowano ich ok. 10 km, przy planach budowy kolejnych dróg, zawsze pojawia się koncept osobnej trasy dla rowerzystów. W Jaworznie ma także zostać wybudowana velostrada - "autostrada" dla rowerów.
Pojawiły się lepsze drogi, gruntówki są utwardzane, a remonty wykonywane na bieżąco. Dzięki obwodnicom północnej i południowej, transport ciężki omija centrum miasta.
Ponadto udało się zmodernizować kanalizację miejską - oczyszczalnię, nowe ujęcie wody, wybudowano także ponad 100 km sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to najdroższa i największa inwestycja Jaworzna, co według pogłosek może odbić się na kieszeniach mieszkańców, bo najprawdopodobniej czekają ich podwyżki cen wody.
Rozbudowywana ciągle jest także sfera rekreacyjno-sportowa. Powstają nowe boiska i place zabaw dla dzieci, część z nich zostanie stworzona w ramach budżetu obywatelskiego. Udało się także stworzyć ośrodek edukacji geologicznej - GEOsfera.
Według Silberta projekty, których nie udało mu się zrealizować, zostały zablokowane przez opozycję. Są to m.in. sala koncertowa na Osiedlu Stałym (ma jednak zostać wykonana w kolejnej kadencji), rewitalizacja Sosiny czy budowa stadionu lekkoatletycznego.