Niemcy zmieniają stanowisko: jest zgoda na broń i pomoc wojskową dla Ukrainy
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, Niemcy blokowały wysyłanie broni bądź amunicji do stref konfliktu. Pod presją sojuszników z UE i NATO, Berlin zmienił politykę wojskową w sobotę 26 lutego i zdecydował się wysłać na Ukrainę 1 tys. sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet ziemia-powietrze typu Stinger.
Zmiana niemieckiego rządu nastąpiła w obliczu licznych zachodnich sojuszników mobilizujących się, by wysłać Ukrainie więcej broni, amunicji, a nawet systemów obrony przeciwlotniczej, gdy siły rosyjskie atakują główne ukraińskie miasta. Do soboty 26 lutego Niemcy byli przeciwko wysyłaniu broni do strefy konfliktu.
Zmiana stanowiska Niemiec może oznaczać szybki wzrost europejskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, ponieważ duża część broni i amunicji na kontynencie jest przynajmniej częściowo produkowana w Niemczech, co daje Berlinowi prawną kontrolę nad ich transferem. Przed sobotnią zmianą sytuacji wysocy urzędnicy ukraińscy od tygodni gorzko narzekali na to, że Niemcy odmawiają zezwolenia na dostawy broni, aby wzmocnić obronę Ukrainy.
Niemcy zmieniają stanowisko: jest zgoda na broń i pomoc wojskową dla Ukrainy
Ukraińcy i niektórzy urzędnicy z krajów UE wyrazili oburzenie. W odpowiedzi Niemcy powiedziały, że wysyłają na Ukrainę 5 000 hełmów i szpital polowy, co jest skromnym wkładem, który był przedmiotem krytyki, biorąc pod uwagę, że Niemcy są jednym z najbogatszych krajów UE. Niektórzy urzędnicy UE wyrazili wściekłość i niedowierzanie, że rząd Niemiec zwlekał z udzieleniem ogólnego zezwolenia na dostarczanie broni i amunicji.
Polska zaczęła wysyłać amunicję drogą lądową, podczas gdy Estonia i Łotwa w piątek poinformowały, że zaczynają przewozić ciężarówkami paliwo, broń przeciwpancerną Javelin i środki medyczne na granicę z Ukrainą w celu przekazania ich siłom ukraińskim. W innym miejscu Czechy zapowiedziały, że wyślą broń i amunicję, a Słowacja zapowiedziała, że wyśle amunicję, olej napędowy i naftę.
Holandia zapowiedziała, że wyśle na Ukrainę 200 systemów obrony przeciwlotniczej Stinger – często najbardziej pożądany rodzaj pomocy wojskowej wśród ukraińskich żołnierzy i urzędników (poza mocarstwami zachodnimi wysyłającymi własne samoloty i siły do walki z Ukrainą). A Belgia ogłosiła, że dostarczy Ukrainie 2000 karabinów maszynowych i 3800 ton paliwa.
Z kolei Stany Zjednoczone zwiększyły w sobotę swoją bieżącą pomoc wojskową dla Ukrainy, upoważniając do 350 milionów dolarów na wsparcie obrony Ukrainy, finansowanie, które obejmie "dalszą śmiertelną pomoc obronna".
Źródło: Politici