Trwa ładowanie...
06-09-2014 05:10

Najstarszy pilot w Europie ma 100 lat i dostał kolejną licencję

Stuletni emerytowany pilot wojskowy z Włoch, mający prawie 80-letnie doświadczenie, może dalej zasiadać za sterem. Licencję pilota przedłużono mu o dwa następne lata. Mówi, że teraz wzbija się w przestworza już tylko przy słonecznej pogodzie.

Najstarszy pilot w Europie ma 100 lat i dostał kolejną licencjęŹródło: WP.PL
d272yim
d272yim

Pułkownik Francesco Volpi z Trydentu na północy Włoch jest najstarszym pilotem w Europie. Absolwent prawa, niegdyś oficer wojsk lotniczych, ma za sobą również lata służby na froncie podczas II wojny światowej, przede wszystkim na wschodzie. Opisał je we wspomnieniach "Musiałem walczyć na wojnie", które wydał, gdy miał 95 lat.

Teraz stulatek siada za sterem małych maszyn w miejscowym Aeroklubie. Potrafi latać 49 różnymi samolotami. Odnowiona właśnie licencja wygaśnie w 2016 roku, gdy będzie miał 102 lata.

Lekarze nie stwierdzili żadnych przeszkód zdrowotnych, które uniemożliwiłyby mu przedłużenie licencji. Nie istnieją też wyznaczone przepisami ograniczenia wieku, do jakiego można pilotować samolot.

Francesco Volpi zapewnia, że jest bardzo ostrożny w powietrzu, choć niezwykłe umiejętności pilotażu zdobył w skrajnie trudnych warunkach na wojnie.

- W ostatnich latach latam tylko wtedy, kiedy jest dobra pogoda - podkreślił Volpi. Dodał też: - Nie korzystam z żadnego automatycznego pilota, lubię ręczne sterowanie. Takich emocji, jak kiedyś już teraz nie czuję, to jest dla mnie czysta rozrywka - powiedział sędziwy pilot.

d272yim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272yim
Więcej tematów