Trwa ładowanie...
d2wc0ij

Na aukcji pojawiły się zabytkowe tablice po 100 zł sztuka. Sprawę bada policja

Policja w Kłodzku (woj. dolnośląskie) została powiadomiona o sprzedaży na jednym z portali aukcyjnych zabytkowych tablic nagrobnych. Trwają wyjaśnienia, czy proceder nosi znamiona przestępstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(WP, Fot: Michał Dzierżak)
d2wc0ij

Na jednym z portali aukcyjnych pojawiła się licytacja, której przedmiotem było sześć tablic nagrobnych w cenie wywoławczej 100 zł za każdą. O tym fakcie została powiadomiona wałbrzyska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

- Otrzymaliśmy maila dotyczącego sprzedaży na jednym z portali tablic nagrobnych, które noszą znamiona zabytkowości. O sprawie powiadomiliśmy Komendę Powiatową Policji w Kłodzku - mówi WP Maria Ptak z delegatury WUOZ w Wałbrzychu.

Tablice pochodzą prawdopodobnie z jednego z cmentarzy w Dusznikach-Zdroju (pow. kłodzki) i są datowane na przełom XIX i XX wieku oraz na lata 20. i 30. XX wieku.

d2wc0ij

- Pod naszym nadzorem znajdują się trzy cmentarz w Dusznikach-Zdroju i choć ochronie podlega konkretnie układ cmentarza, to nie można powiedzieć, że nie podlegają jej również nagrobki. Wedle wytycznych dotyczących ochrony cmentarzy, nagrobki powinny pozostać w pierwotnym miejscu i nie mogą być sprzedawane - dodaje Maria Ptak.

- Dziś rano wpłynęło do nas zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa związanego ze sprzedażą kamiennych tablic nagrobnych. Obecnie prowadzone są czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności m.in. nabycia tablic przed sprzedającego - mówi Wirtualnej Polsce podinsp. Wioletta Martuszewska z KPP w Kłodzku.

Śledztwo jest toku. O dalszych ustaleniach w tej sprawie będziemy jeszcze informować.

d2wc0ij

Podziel się opinią

Share

d2wc0ij

d2wc0ij
Więcej tematów