Trwa ładowanie...
d2brv28

Na aukcji pojawiły się zabytkowe tablice po 100 zł sztuka. Sprawę bada policja

Policja w Kłodzku (woj. dolnośląskie) została powiadomiona o sprzedaży na jednym z portali aukcyjnych zabytkowych tablic nagrobnych. Trwają wyjaśnienia, czy proceder nosi znamiona przestępstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na aukcji pojawiły się zabytkowe tablice po 100 zł sztuka. Sprawę bada policja
(WP, Fot: Michał Dzierżak)
d2brv28

Na jednym z portali aukcyjnych pojawiła się licytacja, której przedmiotem było sześć tablic nagrobnych w cenie wywoławczej 100 zł za każdą. O tym fakcie została powiadomiona wałbrzyska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

- Otrzymaliśmy maila dotyczącego sprzedaży na jednym z portali tablic nagrobnych, które noszą znamiona zabytkowości. O sprawie powiadomiliśmy Komendę Powiatową Policji w Kłodzku - mówi WP Maria Ptak z delegatury WUOZ w Wałbrzychu.

Tablice pochodzą prawdopodobnie z jednego z cmentarzy w Dusznikach-Zdroju (pow. kłodzki) i są datowane na przełom XIX i XX wieku oraz na lata 20. i 30. XX wieku.

d2brv28

- Pod naszym nadzorem znajdują się trzy cmentarz w Dusznikach-Zdroju i choć ochronie podlega konkretnie układ cmentarza, to nie można powiedzieć, że nie podlegają jej również nagrobki. Wedle wytycznych dotyczących ochrony cmentarzy, nagrobki powinny pozostać w pierwotnym miejscu i nie mogą być sprzedawane - dodaje Maria Ptak.

- Dziś rano wpłynęło do nas zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa związanego ze sprzedażą kamiennych tablic nagrobnych. Obecnie prowadzone są czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności m.in. nabycia tablic przed sprzedającego - mówi Wirtualnej Polsce podinsp. Wioletta Martuszewska z KPP w Kłodzku.

Śledztwo jest toku. O dalszych ustaleniach w tej sprawie będziemy jeszcze informować.

d2brv28

Podziel się opinią

Share
d2brv28
d2brv28
Więcej tematów