Trwa ładowanie...

MSZ zaprzecza: na Ukrainie nie ma polskich najemników

Ministerstwo Spraw Zagranicznych dementuje medialne spekulacje o polskich najemnikach rzekomo działających na terytorium Ukrainy. „Do tej pory żadne z tych informacji nie potwierdziły się, co może świadczyć o wykorzystywaniu tego rodzaju zarzutów jako elementu wojny informacyjnej” – informuje w komunikacie resort Radosława Sikorskiego.

Share
MSZ zaprzecza: na Ukrainie nie ma polskich najemników
Źródło: PAP/EPA, Fot: Yuri Kochetkov
d3womny

Oświadczenie opublikowane przez MSZ to odpowiedź na pojawiające się w mediach informacje o Polakach zaangażowanych w walki na wschodzie Ukrainy. -Posiadane przez nas informacje nie potwierdzają takich podejrzeń - podkreśla rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. Polski porządek prawny jasno klasyfikuje służbę w zagranicznych formacjach zbrojnych bez zgody odpowiednich władz krajowych jako przestępstwo (art. 141 kodeksu karnego) podlegające karze do pięciu lat więzienia. W przypadku, gdyby obywatele polscy podejmowali takie działania, muszą liczyć się z wszelkimi konsekwencjami prawnymi takich czynów w Polsce - wyjaśnia.

W połowie lipca rosyjskie rządowe media informowały, że na Ukrainie walczy polski batalion "Kaukaz". Nie przedstawiły jednak żadnych dowodów, które miałyby uwiarygodnić to oskarżenie. Wcześniej portal segodnia.ru twierdził, że polscy najemnicy zginęli w katastrofie odrzutowca Ił-76 trafionego samonaprowadzającym się pociskiem rakietowym ziemia-powietrze wystrzelonym z przenośnej ręcznej wyrzutni. Wtedy dowodem miały być nadpalone polskie dokumenty rzekomo znalezione na lotnisku - pisze rmf24.pl.

d3womny

Podziel się opinią

Share
d3womny
d3womny
Więcej tematów