Trwa ładowanie...
18-10-2014 07:34

Listę ludzi do zwerbowania odkryto w mieszkaniu zatrzymanego prawnika

Funkcjonariusze ABW podczas przeszukiwania mieszkania zatrzymanego prawnika odkryli listę dziennikarzy, PR-owców i ekspertów, których GRU może spróbować zwerbować - dowiedział się portal tvn24.pl. Lista zawierała szczegółowe analizy poszczególnych osób. Jednak głównym zadaniem podejrzanego o szpiegostwo było wejście do Sejmu i nawiązywanie kontaktów z posłami.

Listę ludzi do zwerbowania odkryto w mieszkaniu zatrzymanego prawnikaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1w4kld

"Niektóre nazwiska mroziły krew w żyłach"

Wśród nazwisk ekspertów pojawiła się osoba, która była niedawno bliska objęcia stanowiska w kluczowej spółce energetycznej, a także polityk, którego aktualna sytuacja w macierzystej partii pogorszyła się, co zostało wskazane, jako okazja do werbunku. - Niektóre nazwiska mroziły krew w żyłach - mówił jeden z rozmówców tvn24.pl ze speckomisji, odmawiając podania szczegółów.

Stanisław Sz. zdobył obywatelstwo polskie przed niespełna dwoma laty - wcześniej miał jedynie rosyjskie. To oznacza, że musiał przejść również procedurę opiniowania przez polskie służby specjalne. Skończył prawo na uniwersytecie w Szczecinie, pracował w jednej z tamtejszych kancelarii.

- Energetyka to był jego priorytet. Tak oficjalny, jak nieoficjalny - wyjaśnia nam jeden z rozmówców. W jednej z jego internetowych wizytówek można znaleźć informację, że brał udział w pracach zespołu prawników zajmujących się terminalem gazu w Świnoujściu.

d1w4kld

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział, że sprawy podejrzanych o szpiegostwo wojskowego i cywila łączą się, ale związek nie polega na tym, że osoby te ze sobą współdziałały. Szef prokuratury oświadczył, że to nie jest koniec tej sprawy, ale nie może na razie przedstawić szczegółów.

Podejrzani o szpiegostwo pułkownik Wojska Polskiego oraz prawnik z podwójnym obywatelstwem zostali aresztowani na trzy miesiące. Tak zdecydował Wojskowy Sąd Okręgowy, a w przypadku cywila - Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Za szpiegostwo grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

d1w4kld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w4kld
Więcej tematów