Krzysztof Czabański: chcemy powołać Radę Mediów Narodowych, która przez 6 lat będzie nieodwoływalna
- Chcemy, by w Radzie Mediów Narodowych były osoby o dorobku medialnym i w obszarze kultury. Chcemy powołać taką RMN, która będzie przez sześć lat praktycznie nieodwoływalna - oznajmił w #dziejesienazywo wiceminister kultury Krzysztof Czabański.
01.03.2016 | aktual.: 01.03.2016 15:24
- Rada Mediów Narodowych to jest jednak w tym projekcie ciało polityczne powoływane przez Sejm, Senat i Prezydenta - zauważył prowadzący program, Paweł Lisicki.
- Nie, powoływane w trybie politycznym - niekoniecznie polityczne - podkreślił gość #dziejesienazywo.
- Jeśli chodzi o kompetencje, RMN nie będzie się pokrywała z KRRiT? - pytał Lisicki.
- Nie. Dlatego, że będzie miała dwie kompetencje: powoływanie władz mediów publicznych i ocenę realizacji misji i produktu, które media przekazują swoim odbiorcom - odpowiedział Czabański.
Wiceminister wyjaśnił, że KRRiT jest regulatorem rynku wobec wszystkich podmiotów - i prywatnych, i publicznych. - I tę funkcję zachowa - zapowiedział.
Podkreślił, że RMN będzie ciałem "na poły społecznym" - nie będzie miało charakteru urzędu centralnego, konstytucyjnego jak KRRiT. - Tam nie będzie ministrów, apanaży itd. Ludzie powołani będą na dietach nawet niższych, niż w spółkach Skarbu Państwa. Będzie to pięcioosobowa rada na miejsce 20 rad nadzorczych, które są teraz w mediach publicznych - dodał.
- Czy jakakolwiek niezależność dodatkowa nie powinna mieć miejsca w samej TVP czy PR? - pytał Lisicki.
- Będzie. Nabór na kierownicze funkcje będzie przeprowadzony publicznie i w formie konkursów. W ustawie będą określone kwalifikacje potrzebne do tego - zaznaczył Czabański.
- A to nie jest tak, że Jacek Kurski po prostu wygra ten konkurs? - dopytywał Lisicki.
- Nie wykluczam. Ale nic z góry. Może startować i wygrać. Jeżeli do czasu przekształceń w praktyce pokaże, że umie robić dobrą TVP, to niewątpliwie będzie to argument w trybie konkursowym - mówił wiceminister i dodał: - Chcemy, żeby to były władze jednoosobowe, nie żadne zarządy - i też jednoosobowo odpowiedzialne. I będą miały kadencyjność co najmniej roczną na realizację corocznych programowych planów, które będą zatwierdzane przez RMN.
Na pytanie, kiedy ten plan wejdzie w życie, Czabański oznajmił, że projekt będzie procedowany najpóźniej w kwietniu-maju i wejdzie w życie od 1 lipca tego roku. Przypomniał, że tzw. mała nowelizacja obowiązuje do końca czerwca.
- Do końca roku będą trwały na pewno działania praktyczne związane z tymi przekształceniami, a od 1 stycznia 2017 wejdzie nowy system finansowania tych mediów - dodał gość #dziejesienazywo.