Trwa ładowanie...
dx4577m

Klasyka kontra alternatywa. Festiwal Sacrum Profanum coraz bliżej

14 września w Krakowie rozpocznie się 12. Festiwal Sacrum Profanum. W tym roku jeszcze wyraźniej będzie można zaobserwować zderzenie dwóch muzycznych światów: klasyki i alternatywy.

Share
dx4577m

Festiwal od początku swojego istnienia zaciera granice pomiędzy często nierozumianą muzyką współczesną a ambitnymi zdobyczami sceny rozrywkowo-eksperymentalnej. Od lat zdobywa uznanie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Cała impreza jest podzielona na trzy cykle koncertów: Kronos Quartet Residency, Classic!Now i Modern!Now.

Pierwszy z nich jest związany z 40-leciem istnienia grupy Kronos Quartet. Ich twórczość to esencja amerykańskiej muzyki współczesnej. Usłyszymy: Terry'ego Riley'a, Philipa Glassa i Steve'a Reicha. Ich muzyka zostanie połączona z alternatywną, które reprezentować będą Bryce Dessner i Clint Mansell. Wraz z grupą wystąpi też Laurie Anderson i wykonają autorską kompozycję Landfall.

dx4577m

Cykl Classic!Now to rdzeń festiwalu. W tym roku obejmuje koncerty zespołów Alarm Will Sound i Bang on a Can All-Stars. Pierwsza z grup zaprezentuje m.in. premierowo w Polsce wykonanie Radio Rewrite – remiks dwóch piosenek grupy Radiohead: Everything in Its Right Place i Jigsaw Falling into Place. Drugi z zespołów, Bang on a Can All-Stars, przywiezie do Krakowa kontynuację zeszłorocznego programu Field Recordings, poświęconego utworom powstałym na bazie nagrań terenowych.

Ostatni z cykli, Modern!Now, jest tym, czego szuka Sacrum Profanum – połączeniem alternatywy i elektroniki we współczesnej odsłonie. Na otwarcie festiwalu Squarepusher i Sinfonietta Cracovia wykonają wspólnie Ufabulum. Pojawią się także kompozycje György'ego Ligetiego, Iannisa Xenaxisa, George'a Benjamina i Oliviera Messiaena. Usłyszymy London Sinfoniettę w głośnym projekcie Warp Works and 20th Century Masters. Kompozycje zostaną zestawione z orkiestrowymi aranżacjami elektronicznymi artystów wytwórni Warp – Boards of Canada, Aphex Twina, Squarepushera i Miry Calix.

Na Sacrum Profanum 2014 nie zabraknie też odniesienia do muzyki klubowej. Wystąpią najważniejsi artyści wytwórni Warp 25th Anniversary, m.in.: Autechre, Battles, Hudson Mohawke, Rustie, Darkstar.

dx4577m

Podziel się opinią

Share
dx4577m
dx4577m
Więcej tematów