Karetka do przewożenia osób otyłych w krakowskim pogotowiu
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zakupiło specjalny ambulans bariatryczny - dostosowany do transportu osób otyłych. Można nim przewozić pacjentów ważących nawet 300 kg.
Małopolskie szpitale informowały, że coraz częściej mają do czynienia z otyłymi pacjentami. Według szacunków z powodu otyłości i powikłań z nią związanych, cierpi ponad milion osób w Polsce. Tacy pacjenci są wyzwaniem nie tylko dla szpitali, ale także dla transportu medycznego.
- Przewiezienie chorych, którzy ważą powyżej 180-200 kg zwykłą karetką jest niemożliwe. Dlatego Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, jako pierwsze w Małopolsce zakupiło ambulans bariatryczny - informuje w rozmowie z WP.PL Joanna Sieradzka, rzeczniczka pogotowia.
- W ciągu minionego roku krakowscy ratownicy kilkakrotnie stanęli przed problemem przewiezienia pacjenta ze znaczną otyłością. Medyczne statystyki nieubłaganie wskazują, że nasze społeczeństwo coraz bardziej tyje i że problem będzie narastał. Już samo przeniesienie pacjenta do karetki jest dużym wyzwaniem, w tej czynności korzystaliśmy i będziemy musieli korzystać z pomocy dodatkowych zespołów lub innych służb - dodaje rzeczniczka.
Nowy ambulans jest dostosowany do transportu osób ważących nawet 300 kg. Wnętrze jest specjalnie zabudowane (sprzęt medyczny, szafki z lekami, itp.) tak, by w środku było jak najwięcej miejsca. Karetka jest też wyposażona w specjalne nosze, które wytrzymają wagę nawet do 400 kg. Ratownicy nie będą też musieli się męczyć z umieszczeniem pacjenta wewnątrz - ambulans ma dodatkową platformę do załadunku noszy.
- Na co dzień karetka służyć będzie jako specjalistyczny ambulans transportowy. W razie potrzeby będzie wzywana do wykonania transportu międzyszpitalnego bądź też będzie mogła być wykorzystana do przewiezienia pacjenta do szpitala - mówi Sieradzka.