Kandydat na prezydenta Wrocławia chce przywrócić miastu dawny blask
Bezpartyjny kandydat na prezydenta, Tomasz Owczarek, przedstawił swój plan rewitalizacji Wrocławia. Spotkanie z dziennikarzami i mieszkańcami odbyło się pod grożącą zawaleniem kamienicą przy ul. Jedności Narodowej 73.
16.10.2014 | aktual.: 05.11.2014 14:04
Program rewitalizacji wrocławskich kamienic jest, jak przyznaje Tomasz Owczarek, kandydat komitetu Wrocławska Inicjatywa Obywatelska na prezydenta miasta, jest częścią większego planu - "Mieszkania dla wrocławian". W środę, 15 października, przedstawił swój projekt na spotkaniu, które odbyło się nieopodal grożącej zawaleniem komunalnej kamienicy przy ul. Jedności Narodowej 73. Obok Owczarka, na konferencji obecny był również Dariusz Przybytek, "jedynka" w wyborach do rady miejskiej z list WIO w okręgu nr 2.
Program rewitalizacji proponowany przez Owczarka posiada cztery nadrzędne cele: rozwiązanie problemu niemożności nabycia własnego mieszkania, ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytkowej architektury Wrocławia, zmianę struktury społecznej zabytkowych dzielnic miasta - Śródmieście, Nadodrza, Przedmieścia Oławskiego oraz poprawę estetyki Wrocławia.
Ciężar rewitalizacji, zdaniem kandydata WIO, znaleźć powinien się na barkach najemców budynków oraz prywatnych inwestorów. Proponuje, by budynki komunalne były nabywane przez dotychczasowych lokatorów z 98-proc. bonifikatą, jednak warunkiem tej zniżki będzie utworzenie funduszu remontowego oraz opłacanie bieżących napraw na rzecz poprawy stanu technicznego budynku. Jednocześnie zostanie zniesiony zakaz sprzedaży mieszkania zakupionego w takim budynku przed upływem 5 lat od dnia kupna.
Jednocześnie, skoro celem nadrzędnym jest poprawa stanu budynków, nabywca może sprzedać lokal inwestorowi, który zgodzi się na przekazywanie pieniędzy na fundusz remontowy. Jednakowo taki nabywca nie może domagać się od miasta lokalu zastępczego, ponieważ jest w stanie kupić nowe mieszkanie za sumę, jaką uzyskał od inwestora za sprzedaż lokalu.
Jeśli zaś dotychczasowi lokatorzy komunalnej kamienice nie wykupią jej mimo 98-proc. rabatu, wtedy oferta kupna będzie skierowana do inwestorów. Obejmie ich taka sama bonifikata, jednak w przypadku zakupu będą zmuszeni zaoferować dotychczasowym mieszkańcom budynku istniejące mieszkania zastępcze lub zbudować mieszkania zastępcze na działce miejskiej, którą dostanie od magistratu w wieczyste użytkowanie.
Tymi rozwiązaniami kandydat WIO chce zatrzymać w miejskiej kasie środki, które dotychczas były przeznaczane na utrzymanie mieszkań komunalnych. Według jego wyliczeń to 120 mln złotych rocznie, dzięki którym można byłoby powrócić do planu rewitalizacyjnego "100 kamienic".
Podczas konferencji Owczarek odniósł się również do propozycji debaty prezydenckiej, którą złożył kilka dni temu prezydentowi Wrocławia, Rafałowi Dutkiewiczowi. Ten ostatni miał dać odpowiedź do środowego przedpołudnia.
- Słyszałem, że Rafał Dutkiewicz stwierdził, że nie warto z nami rozmawiać, ponieważ nie mamy nic do zaoferowania. Wiemy natomiast, co oferuje Rafał Dutkiewicz - arogancję władzy, oderwanie od rzeczywistości i brak szacunku dla mieszkańców. Czym innym jest brak chęci dyskusji? Mógł być pierwszym politykiem, który spełnia obietnice wyborcze przed wyborami. A stał się pierwszym, który przyznał się, że za nic ma swoje obietnice i nie będzie ich realizował jeszcze przed wyborami - stwierdził Tomasz Owczarek, odnosząc się do zapewnień programowych Dutkiewicza o obywatelskim dialogu.
Realnej debaty kandydatów na prezydenta Wrocławia oczekuje również Robert Maurer, wiceprezes wrocławskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy. Twierdzi, że bez ustanku należy nakłaniać urzędującego prezydenta do rozmów przed wyborami, chociaż nie rokuje wielkich nadziei na zaistnienie takiej debaty.